טיפול בשינויים ניווניים
תפסיקו לסבול!! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!


טיפול בשינויים ניוונייםדלקות רבות עלולות להתרחש בגוף, וחלקן מתפתחות לדלקות ניווניות. כפי שניתן להסיק משמן, דלקות אלה פוגעות באופן משמעותי בתפקוד האיבר או המערכת הפגועים, לעתים עד למצב שהדלקת עצמה הופכת ל"כסף קטן" ביחס לבעיות האחרות. שינויים ניווניים עלולים להתרחש אצל כל אדם, אם כי הנתונים מראים שיש מספר קבוצות סיכון – לדוגמא אנשים מבוגרים.

חשוב לזכור שלמרות שדלקות ניווניות מתרחשות לאורך זמן, וחרף העובדה שלא תמיד ניתן למנוע אותן, ברמת הטיפול יש לא מעט דברים שניתן לעשות.

מגוון שינויים ניווניים המלווים בדלקת

המצב הראשון הוא דלקת מפרקים ניוונית, הגורמת להפרעה משמעותית במפרקים השונים עד לאובדן הסחוס המפרקי, לצמיחה של בליטות עצת בהם ולדלקות כתופעות לוואי. המחלה נפוצה מאד בקרב האוכלוסייה המבוגרת, כשעל פי ההערכות כשמונה מבין עשרה אנשים בגיל 65 ומעלה סובל ממנה, גם אם רק בקרב כשישים אחוזים יופיעו התסמינים. ייתכן שהדלקת תופיע גם בגילאים מבוגרים יותר, כאשר כאן הסיבה בדרך כלל תהיה פגיעה טראומותית במפרקים.

דוגמא נוספת היא כאבי גב, שעלולים להיגרם עקב שינויים ניווניים בעמוד השדרה. גם כאן גורם הסיכון העיקרי הוא הגיל, כשהזדקנות הגוף מעבירה את העומס משרירי הגב אל המפרקים, מה שיוצר עומס שמביא לאותם שינויים. התהליכים עלולים לגרום להחלשת הדיסק ולמצב הלא פשוט של פריצת דיסק. מעבר לגיל ייתכן שהבעיה תיגרם או תוחמר עקב בעיות ביציבה, ישיבה ממושכת ולא נכונה של האדם, פגיעה נקודתית באזור ועוד.

שיטת טיפול מרכזית: גלי הלם

יש כיום מגוון רחב של טיפולים לבעיות ניווניות דוגמת אלה שהוזכרו מעלה, אם כי צריך לזכור דבר אחד: ברוב המקרים לא תוכלו להפסיק את הניוון, מעצם היותו ניוון. מה שכן נהוג לעשות – והטיפולים הקיימים בנקודת הזמן הנוכחית מתמקדים בכך – הוא לנסות להאט את ההתנוונות תוך כדי הקלה על הכאבים ועל התסמינים הלא נעימים הכרוכים בה.

מכיוון שההתנוונות גורמת לדלקות ולכאבים באזורים הבעייתיים, כך חלק ניכר מהטיפולים מתמקד בהקלה על הדלקת או הכאבים: תרופות אנטי דלקתיות עשויות להיכנס לתמונה, ובדרך כלל ייתן אותן הגורם המטפל כקו ראשון של הטיפולים. הבעיה היא חלק מהתרופות כוללות תופעות לוואי, ושברוב המקרים צריך להשתמש בהן בתקופה ארוכה (מצבים ניווניים עלולים להיות כרוניים).

שיטות התמודדות אחרות עם שינויים ניווניים

צורת התמודדות אחרת עם הכאבים, הדלקות וחוסר הנוחות היא באמצעות טיפולים שיקומיים העובדים על אותם אזורים בגוף. אם מדובר בכאבי גב, ניתן לטפל באממעות פיזיותרפיה, עיסויים או טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לשפר את המצב. היתרון בטיפול בגלי הלם הוא שאין בדרך כלל תופעות לוואי, אבל מצד שני היעילות של הטיפולים היא נמוכה בטווח הארוך. יכול להיות שתהיה כאן הקלה בתסמינים, אבל היא תהיה נקודתית.ידיים

בשנים האחרונות הבינו יותר ויותר ישראלים את היתרונות שיכולה להיות לשיטת הטיפול בגלי הלם, שנפוצה מאד בטיפול בדלקות כמכלול. העיקרון בשיטה הזו הוא שמשלחים גלי הלם בעוצמות ובגדלים שונים לאזור המיועד בגוף, במטרה "לזעזע" אותו ולהעיר את הגוף כך שיילחם בדלקות ובסיבוכים האחרים.

בניגוד לטיפולים אחרים, גלי ההלם דווקא כן עשויים לספק פתרון ארוך טווח, בעיקר במקרה של דלקות ניווניות. התוצאות של הטיפולים האלה אינן מיידיות – בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר טיפולים עד שמרגישים בהבדל משמעותי. המחיר לא תמיד זול, אבל יש אפשרות לקבלת החזרים דרך קופות החולים או ביטוחי הבריאות הפרטיים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו