פריקת מפרק

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

 

נפילה על המרפק

פריקת מפרק יכולה להיות פציעה כואבת ומתישה שמתרחשת לעיתים קרובות כתוצאה מטראומה, כמו נפילה על המרפק. הבנת הסיבות, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול במפרקים שנפרקו היא חיונית הן לאנשי מקצוע רפואיים והן לאנשים שעלולים לחוות פציעה מסוג זה. במאמר זה נחקור את המכניקה של פריקת מפרקים, אזורים נפוצים המועדים לפריקה ושיטות הטיפול השונות הקיימות.

פריקת מפרק

פריקת המפרק מתרחשת כאשר העצמות היוצרות מפרק נאלצות לצאת ממקומן הרגיל. זה יכול להתרחש עקב פגיעה פתאומית, כגון נפילה, או מכוח מופרז המופעל על המפרק במהלך פעילות גופנית. כאשר מפרק מנותק, הרצועות המחזיקות את המפרק יחד עלולות להימתח או להיקרע, מה שמוביל לכאב, נפיחות והגבלה בתנועתיות. ספורטאים רבים סובלים במהלך הקריירה הספורטיבית שלהם מלא מעט פציעות ספורט בדרגות חומרה שונות. גם אלה, העוסקים בספורט באופן חובבני, סובלים מפציעות ספורט, העשויות להשפיע לא מעט על התנהלותם ובמיוחד על יכולתם לבצע את הפעילות הספורטיבית עצמה שבה הם עוסקים.

אחת מפציעות הספורט הנפוצות, וגם כזו שיכולה להופיע אצל כאלה שכלל אינם עוסקים בספורט, היא פריקת מפרק. במרבית המקרים הסיבה לכך נעוצה בפגיעה ישירה במפרק, העשויה להתרחש בכל אחד ממפרקי הגוף אולם נפוצה יותר במפרק הכתף. הטיפול במקרים כאלה ובמיוחד לאור הסימפטומים הנלווים לכך הוא החזרת המפרק למקומו ובמקביל טיפול תרופתי משכך כאבים. אפשרות נוספת, המוצעת גם היא, היא טיפול באמצעות גלי הלם, המעודד את תהליך ריפוי המפרק ואת היווצרותן של רקמות חדשות.

פריקת מפרק

מאפייני התופעה וסוגים שונים של פריקה

פריקת מפרק יכולה להיות באזורים שונים בגוף. פריקת כתף, הנחשבת לשכיחה יותר, מתרחשת בשל תנועה חדה או פגיעה פתאומית בכתף עצמה. מכיוון שמפרק הכתף איננו יציב והוא תלוי בחלקי הגידים, הממוקמים סביב הכתף, הוא חשוף לפגיעות ונחשב לרגיש יותר.

בין אם זו חבלה או נפילה ובין אם משיכה חזקה מאד של הזרועה, הדבר מלווה בכאב עצום המצריך מענה מהיר. פריקת כתף יכולה לגרום לנזק חמור מאד ברקמות, האחראיות לייצובו של המפרק ולנזק בלתי הפיך. הסובלים מכך בדרך כלל הם שחקני כדורסל, שחקני כדורגל, ג'ודוקאים וגם כל אלה, העוסקים בספורט המערב את השימוש בידיים ובכתפיים.

סוג נוסף של פריקת מפרק הוא זה הקשור לברך. גם כאן מדובר בתופעה שכיחה מאד בקרב ספורטאים ובעיקר בשל הכוח הרב הישיר מאד, המופעל על הברכיים. בשל שינויים מבניים באזור עצמו, הופך המקום לרגיש יותר, וזאת לצד מתיחות יתר של חבל הפיקה הצידי, רפיון של האזור ועוד. פריקת מפרק הברך מתרחשת פעמים רבות כשכף הרגל עצמה יציבה במקום כלשהו בעוד ששאר גופו של הספורטאי מופנה לאזור אחר. הדבר קורה בבת אחת, בפתאומיות, ובמיוחד אצל שחקני טניס, שחקני כדורגל וגם שחקני כדורסל.

פריקת מפרק נוספת היא זו המתמקדת במרפק. הדבר קורה בשל כוחות חיצוניים, המופעלים ישירות על המרפק בעקבות נפילה כשהיד מושטת קדימה כדי לבלום את הנפילה ולהגן על הגוף (פעולה אוטומטית לרוב). ספורטאים נוטים לסבול מכך, ובמיוחד אלה העוסקים בטניס וגם בגולף.

הטיפול בפריקת מפרק

ישנן אפשרויות טיפול שונות במקרים של פריקת מפרק, כשכל טיפול מותאם נקודתית למקרה עצמו וגם למידת חומרתו. במקרים מסוימים הריפוי נעשה באופן טבעי והמפרק חוזר למקומי. אולם, במידה והדבר איננו קורה, יש לבצע שחזור מכוון, הנעשה על ידי אורטופד. לאחר מכן יש לעבור טיפולים פיזיותרפיים כדי לטפל במקום הפגוע. לרוב, לאחר פריקת מפרק מורגש כאב מקומי והתנועה מוגבלת מאד. במקרים מסוימים יידרש ניתוח לשחזור הרצועות שנפגעו.

אולם, ישנה אפשרות טיפולית אחרת, שיכולה להחליף הליך כירורגי פולשני – טיפול באמצעות גלי הלם. גלי ההלם משודרים ישירות אל המפרק הפגוע ומעודדים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף. הם עוזרים בהמרצת מחזור הדם אל הרקמות שנפגעו ומאפשרים את ייצורן של רקמות חדשות.

הם בעלי תכונות אנטי דלקתיות ויכולים להוות חלופה לניתוח. לטיפול באמצעות גלי הלם במקרים של פריקת מפרק ישנם לא מעט יתרונות: מדובר בהליך שאיננו מלווה בתופעות לוואי וסכנות, כזה שמאפשר החלמה מהירה מאד וחזרה לשגרת האימונים והפעילות הגופנית עצמה. זו גם הסיבה מדוע הוא מומלץ לספורטאים, הסובלים לעיתים גם מפציעות ספורט נוספות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו