כיצד מסייע הטיפול בגלי הלם לפריקת כתף?

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

היא נחשבת לאחת מפציעות הספורט הנפוצות ביותר, ובמיוחד בקרב כדורסלנים, טניסאים וגם כדורגלנים. פריקת כתף היא פציעת ספורט לא נעימה, המלווה בכאב עצום ובמגבלות משמעותית בתנועה. במקרה של פריקת כתף מתנתקת הכתף ממקומה, מה שמצריך טיפול מידי לצורך החזרתה. לאחר החזרת הכתף למקומה יש להמתין תקופה מסוימת עד להחלמה מלאה ורק אז לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה. אחת הדרכים להקל על הכאב וגם לזרז את תהליך ההחלמה הוא טיפול באמצעות גלי הלם המעודד את תהליך הריפוי של הגוף וידוע כטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

כיצד מסייע הטיפול בגלי הלם לפריקת כתף?

כיצד באה לידי ביטוי התופעה

ישנם כמה סימנים המעידים שאכן מדובר בפריקת כתף. ראשית, כאב מקומי עצום. שנית, חוסר היכולת להזיז את היד. במידה ומדובר בפריקה קלה, ניתן להזיז את היד אולם לא בצורה מושלמת. במידה ומדובר בפריקת כתף מלאה, לא ניתן להזיז את היד כלל. במרבית המקרים נלוות לפריקה גם נפיחות, שהיא סימן לדלקת מקומית הנוצרת באזור במקרים קשים יותר משתנה צורתו של מפרק הכתף, דבר שניתן לראות בקלות ואפילו ללא אמצעי הדמיה. סימפטום נוסף, הנלווה גם הוא לפריקה הוא פגיעה עצבית. בשל פריקת הכתף נגרם לחץ רב מאד על העצבים, מה שמוביל לתחושת נימול במקום ואף התכווצויות באזור הכתף, הצוואר ואפילו היד. בעיות כתף יכולות, כאמור, להופיע בכל גיל והסיבות להן משתנות בהתאם לאורח החיים שאותו מנהלים וגם לפעילות שבה עוסקים. בעיות כתף בגילאים הצעירים שונות, לרוב, מאלו המופיעות בגילאים המבוגרים יותר וכך גם אופי הטיפול בהן.

באופן כללי, הדבר נפוץ מאד בקרב ספורטאים מקצועיים, הסובלים בדרך כלל מבעיות של פריקת כתף או אי יציבות הכתף. חבלות בכתף, הנגרמות בשל נפילה מאופניים, למשל, וגם מחבלה ופציעת ספורט בעקבות הפעילות הגופנית שבה עוסקים נפוצות גם הן בגילאים הצעירים. בגיל המבוגר יותר בעיות כתף קשורות בשינויים הניווניים החלים בגוף, וגם במפרקי הכתף, בהזדקנות הרקמות ובשחיקה. גם משקעים של סידן במרקם הגיד יכולים לגרום להסתיידויות ומכאן גם לבעיות בכתף וכך גם תסמונת הכתף הקפואה, האופיינית לנשים בטווח הגילאים 50 – 60

מדוע זה קורה

אזור הכתף הוא אזור רגיש מאד וזו גם הסיבה מדוע פריקת כתף נחשב לפציעת ספורט נפוצה מאד ממנה סובלים לא מעט ספורטאים, הן חובבנים והן מקצוענים. שלא כמו מפרקים אחרים בגוף, טווח התנועה של מפרק הכתף כמעט ואיננו מוגבל והוא יכול לבצע תנועה לכיוונים שונים. מכיוון שמופעל על המפרק כוח רב מאד, הופכות עם הזמן הרצועות השומרות עליו לאלסטיות יותר, מה שמגביר את רגישותו ויכול להוביל ליציאתה של הזרוע ממקומה ולפריקת הכתף עצמה. לרוב הדבר קורה במהלך פעילות ספורטיבית כלשהי המערבת את היד. גם מכה ישירה בכתף יכולה לגרום לכך ולהיות מלווה בכאב עצום.

אבחון הבעיה

קל יחסית לאבחן את הפריקה. הדבר ניכר לעין וגם התסמינים הנלווים לכך יכולים להעיד שאכן מדובר בפריקת כתף. במהלך גופנית מתבקש המטופל לבצע תנועות שונות, שאותן הוא איננו יכול לבצע בשל הפריקה. מכך מסיק הרופא שאכן מדובר בפריקת המפרק וזאת לצד ביצוע בדיקות נוספות, כמו בדיקות הדמיה לאיתור שברים או פגיעות כלשהן באזור. אבחון הבעיה או שלב קריטי וחשוב במיוחד שכן בעזרתו ניתן להחליט על המשך הטיפול וגם  יחד עם מידת דחיפותו.

אפשרויות הטיפול השונות

סוג הטיפול המוצע במקרים של פריקת כתף נקבע בהתאם למידת חומרת הבעיה. במרבית המקרים הטיפול הראשוני הוא החזרת הכתף למקומה, דבר הנעשה באופן ידני על ידי הרופא. ההליך עצמו איננו נעים אולם הוא הכרחי. במקרים אחרים נדרש ניתוח כדי להחזיר את הכתף למקום ולשחזר את הרקמות שנפגעו ובמקרים מסוג אחר יש לקבע את המקום מיד לאחר החזרת הכתף למקומה כדי לאפשר ריפוי מלא.

פתרון טיפולי אחר הוא טיפול באמצעות גלי הלם, המשפרים את מחזור הדם ואספקת החמצן לרקמות הפגועות ולאזור המודלק, כפי שקורה לא אחת לאחר פריקת כתף ומעודדים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף. טיפול בשיטה זו נחשב לטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים מאד וגם מאפשר חזרה לשגרה מהר הרבה יותר מכל טיפול אחר. הוא אורך כ – 20 דקות בדרך כלל והוא חלק מסדרה של 5 עד 10 טיפולים סך הכל.

כיצד טיפול בגלי הלם לפריקת כתף עובד?

למעשה, טכנולוגיית הטיפול בגלי הלם היא טכנולוגיה שהומצאה לפני שנים רבים, ורק בשנים האחרונות התבצעה השבה של טכנולוגיית גלי הלם, לטיפול בבעיות אורתופדיות שונות, זאת לדוגמת פריקת כתף. גלי הלם, הם גלים אשר מוחדרים לאזור ספציפי בגוף, ונועדו על מנת לסייע לגוף עצמו להתמודד עם הדלקת, המחלה, או הבעיה האורתופדית שקיימת באזור זה. כיום, משתמשים בטכנולוגית גלי ההלם על מנת לטפל באנשים שסובלים מבעיות רפואיות שונות באזורים גופניים כגון מפרקים, סחוסים, אזורי חיבור בין איברים, וכיוצא בזאת. מבין האזורים הפופולאריים ביותר בהם נעשה כיום שימוש בגלי הלם, ניתן למצוא את איברי הגוף הבאים – ברכיים, אגן, ירכיים, וכמו כן, טיפול בגלי הלם לפריקת כתף.

כיצד טיפול בגלי הלם לפריקת כתף עשוי להיראות?

הטיפול בגלי הלם הוא אינו טיפול חד פעמי, בדומה לניתוחים רבים שאנחנו מכירים, אם כי למעשה מדובר על סדרת טיפולים אשר מתבצעת לאורך פרק זמן ממושך. בכל טיפול, אנחנו מחדירים כמות מוגדרת של גלי הלם לאזור הספציפי בו אנחנו רוצים לטפל, זאת לדוגמת הכתפיים, ומטיפול לטיפול אנחנו עשויים לראות ולהרגיש בשינויים ובהקלה על הכאב, או בשיפור טווח התנועה של הכתף.

כמה זמן לוקח להבחין בתוצאות הטיפול בגלי הלם לפריקת כתף?

ישנם מטופלים שמתארים כי הם מרגישים את השיפור במצב הבריאותי כבר לאחר הטיפול הראשון מתוך סדרת הטיפולים שנקבע להם. אולם, לא מדובר על תוצאות ממשיות, שכן סביר להניח שמה שאותם המטופלים מתארים, זה את הרגשה האופוריה הרגעית שהגוף שלנו מרגיש לאחר הטיפול הראשון. על פי סטטיסטיקה רפואית, ניתן להגיד שהאדם הממוצע עשוי להרגיש את השיפור במצבו הרפואי, בסביבות הטיפול הרביעי לסדרת הטיפולים בגלי ההלם.
לסיכום, טיפול בגלי הלם נחשב לאחד הטיפולים היותר יעילים עבור פריקת כתף. הכאבים נחשבים לבלתי נסבלים במקרה של פריקת כתף וגם כאשר מחזירים את הכתף למקום, עדיין הדבר יכול לגרור החלמה די ארוכה. גלי הלם יכולים לקצר את זמן ההחלמה ולאפשר לנו לחזור לחיים שלנו מהר יותר עם פחות כאבים.

כדאי לדעת

גלי הלם, כטיפול בבעיות כתף, הן פתרון יעיל במיוחד וזו גם הסיבה מדוע הוא מומלץ פעמים רבות כחלופה לניתוח או לכל הליך טיפולי אחר. הטיפול הוא קצר יחסית ואורך בדרך כלל כ – 20 דקות. מדובר ב – 5 עד 10 מפגשים, בהתאם למידת חומרת הבעיה וגם גילו של המטופל. לטיפול ישנם יתרונות רבים: שלא כמו טיפולים אחרים הוא איננו מלווה בתופעות לוואי ואיננו כרוך בתקופת החלמה ממושכת כמו ניתוח למשל. בדרך כלל חשים שיפור ניכר באזור הפגוע כבר לאחר הטיפול הראשון והריפוי מהבעיה הוא מהיר מאד. פנייה לאיש מקצוע, המתמחה בטיפולים מסוג כזה, היא הדרך הנכונה להתמודד עם בעיות בכתף וליהנות מתוצאותיו המצוינות של הטיפול.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו