פריצת דיסק

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!


פרית דיסקמדובר בתופעה מציקה, כזו שיכולה להגביל את התנועה באופן משמעותי ולהשפיע על ההתנהלות היום יומית. פריצת דיסק היא פציעת ספורט שכיחה מאד, הן בקרב ספורטאים מקצוענים והן בקרב חובבנים ויכולה גם להופיע אצל כאלה שכלל אינם עוסקים בספורט.

הדבר מלווה בכאבים עצומים, במוגבלות משמעותית בתנועה ומצריך מענה טיפולי מתאים כדי להתמודד אתו בצורה הנכונה. אחת מאפשרויות הטיפול המוצעות כיום במקרים של פריצת דיסק הוא טיפול באמצעות גלי הלם, הידוע כבעל סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד, בהשוואה לכל טיפול אחר.

כיצד באה לידי ביטוי התופעה של פריצת דיסק

עמוד השדה שלנו בנוי מחוליות שביניהן נמצא דיסק או נמצאת רקמה סחוסית. בין אם בשל שינויים ניווניים באזור, בין בשל חבלה מקומית או אפילו בעקבות הגיל, יכולה להופיע פגיעה בדיסק, מה שמוביל לפריצת דיסק ולכאב עצום.גב מצב שבו דיסק, שנמצא בין החוליות בגב משתטח ובולט ממקומו, הוא מצב של פריצת דיסק, כשהפגיע ביותר מבין הדיסקים הוא זה הנמצא בין החוליות L4 ל – L5 וזה שנמצא בין החוליות L5 – S1. הסימפטומים הנלווים לפריצת דיסק הם כאבי גב, ובדרך כלל כאבי גב תחתון. הסיבה להופעתם היא גירוי רב של שכבת הדורה שהינה זו המצפה את חוט השדרה וגם מכילה קצוות של עצבים. סימפטומים נוספים, הנלווים לכך הם חולשה, נמלול בעור, שינויים בתחושה וירידה ברפלקסים, שאותם מפעילים אותם עצבים שנפגעו.

התופעה עצמה יכולה להתרחש בכל גיל, הן אצל צעירים והן אצל מבוגרים אולם לרוב מופיעה בין הגילאים 20 ל – 50. במקרים רבים נלווים לפריצת הדיסק גם כאבים בחלקה התחתון של הרגל וגם באזור הישן, וגם כאב המופיע בזמן שיעול או התמתחות. במקרים חמורים יותר ונדירים יותר, תיתכן אי שליטה על הסוגרים בשל פגיעה עצבית. כך או כך, תנועות הגב מוגבלות מאד במקרים של פריצת דיסק וישנה תחושה של קשיחות בשרירים.

אבחון הבעיה

האבחון כולל לרוב בדיקות הדמיה כמו MRI או CT. במקרים מסוימים מוצעת גם בדיקת רנטגן, שאמנם איננה יכולה לזהות שאכן מדובר בפריצת דיסק אך יכולה לעזור לשלול סיבות אחרות, שתסמיניהן זהים.

הטיפול בפריצת דיסק

מכיוון שנלווים לפריצת הדיסק כאבים עצומים, הטיפול הראשוני המוצע הוא טיפול תרופתי – תרופות משככות כאבים וגם חימום האזור עצמו. תרגילים פיזיותרפיים יכולים לעזור במקרים מסוימים ובמקרים מורכבים יותר מוצע הליך ניתוחי. זריקות של סטרואידים הן פתרון נוסף וגם מנוחה. אפשרות אחרת, הנחשבת ליעילה מאד הוא טיפול באמצעות גלי הלם.

הטיפול בגלי הלם במקרים של פריצת דיסק מאפשר ריפוי מהיר הרבה יותר ואיננו מצריך תקופת החלמה ממושכת, כפי שקורה לאחר ניתוח. גלי ההלם משודרים ישירות אל האזור הפגוע באמצעות מכשיר מיוחד והם מעודדים את תהליך ריפוי הדיסק. הם משפרים את זרימת הדם ואספקת החמצן אל הרקמות הפגועות ועוזרים להפחית את עוצמת הכאב.

טיפול זה איננו מלווה בסכנות או בתופעות לוואי ויכול להתאים לספורטאים המעוניינים לחזור לשגרת יום כמה שיותר מהר. מדובר בסדרה של 5 עד 10 טיפול, כשמספר הטיפולים נקבע בהתאם למידת חומרת הבעיה. כל טיפול אורך כ – 20 דקות בערך והוא איננו מכאיב למטופל. על פי דיווחי מטופלים רבים, ניכרת הקלה משמעותית בכאב כבר לאחר הטיפול הראשון ובתום סדרת הטיפולים מושג ריפוי מלא. לעיתים מומלץ לשלב את הטיפול בגלי הלם לצד טיפולים נוספים, כמו תרגילים פיזיותרפיים למשל, המסייעים גם הם לספורטאי הסובל מכך ומאפשרים לו ליהנות ממענה מקיף עוד יותר.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו