פציעות ריצה

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

למרות היתרונות הרבים שבריצה, מסתבר שמדובר סוג של פעילות גופנית שעשוי לגרום ללא מעט פציעות ספורט, הן אצל ספורטאים וותיקים ומקצוענים והן אצל ספורטאים בתחילת דרכם או ספורטאים חובבנים. פציעות ריצה נחשבות לאחד מסוגי פציעות הספורט הנפוצות ביותר והן מצריכות טיפול מיוחד כדי לאפשר לספורטאי לשוב לשגרת הספורט שלו כמה שיותר מוקדם. הטיפול בפציעות ספורט יכול להיות שמרני ולכלול נטילת תרופות אנטי דלקתיות או תרופות משככות כאבים, הוא יכול להיות פולשני-ניתוחי וגם יכול להיות מסוג אחר: טיפול באמצעות גלי הלם.

פציעות ריצה

הגורמים לפציעות אלו

הסיבה העיקרית לפציעות ספורט היא עומס יתר, בין אם מצטבר ובין אם חד פעמי. ישנם ספורטאים רבים, חובבנים וגם מקצוענים, העוסקים בספורט באופן תדיר וגורמים לעומס רב מאד לאגן, לברכיים וגם לכפות הרגלים. שינוי במשטחי האימון בתדירות גבוהה או בחירה במשטחי אימון שאינם נכונים למתאמן, ביצוע תרגילים או ריצה בצורה שאיננה טובה לגוף וגם אימוני יתר, כל אלה יכולים לגרום לפציעות ריצות. סיבות נוספות לכף יכולות להיות לקות מבנית, בין אם בכף הרגל ובין אם בברכיים עצמן וגם לקות באיזון שרירי הרגליים. סיבות אלה גורמות לתפקוד לקוי במהלך הריצה מה שמוביל להתפתחות הפציעה וגם להתגברותה.

פציעות ריצה נפוצות

כדי למזער את הסיכון לפציעות ריצה נפוצות, חיוני לעקוב אחר כמה שיטות מפתח. אלה כוללים הגדלת קילומטראז' בהדרגה, שילוב אימוני כוח ותרגילים, הנעלה נכונה, שמירה על יציבה וצורה טובה, חימום והתקררות נכונה והקשבה לאותות הגוף. במקרה של פציעה, התערבות מוקדמת, מנוחה ופנייה לייעוץ רפואי מקצועי חיוניים להחלמה יעילה.

על ידי הבנת האופן שבו ריצה משפיעה על הגוף ומודעות לפציעות ריצה נפוצות, תוכל לנקוט בצעדים יזומים כדי למנוע ולנהל בעיות אלו. זכור לתעדף את הבטיחות שלך ולהקשיב לאותות הגוף שלך. עם אמצעי הזהירות והטיפול הנכונים, ריצה יכולה להיות פעילות מתגמלת ומהנה שתורמת לבריאות ולרווחה הכללית שלך.

ישנם סוגים שונים של פציעות ריצה כשהנפוצים ביותר הם: תסמונת המדור, ברך רצים, דלקת בגיד אכילס, דורבן, שין ספלינט ותסמונת שביל הכסל והשוקה. כל אחת מפציעות ריצה אלו יכולה להופיע הן אצל ספורטאים העוסקים בספורט באופן מקצועי והן אצל חובבנים. למרביתן נלוות דלקת מקומית בשל תהליך של שחיקה וגם ניוון וכמובן גם כאב רב, המגביל את התנועה ומשפיע על התנהלותו היום יומית של הספורטאי ויכולתו להמשיך לעסוק בספורט.

פציעות ספורט ריצה

פציעות ספורט ריצה אחרות כוללות שברי מאמץ, פלנטר פאסייטיס ודלקת בגיד אכילס. חיוני להקשיב לגוף שלך ולטפל מיד בכל כאב או אי נוחות. בנוסף, שילוב של אימוני כוח, פעילויות צולבות וימי מנוחה בשגרה שלך יכול לסייע במניעת פציעות שימוש יתר. בעוד שהריצה מציעה שפע של יתרונות, חשוב להיות מודעים לפציעות הפוטנציאליות שעלולות להתרחש. על ידי נקיטת אמצעי מניעה, הקשבה לגופך ופנייה לטיפול רפואי מתאים בעת הצורך, הרצים יכולים להמשיך ליהנות מהספורט הזה בבטחה ולשנים הבאות.

מניעת הפציעות

במקרים רבים ניתן למנוע את הפציעות עצמן. חיזוק שרירי האגן, הירך וגם הברכיים יכול לעזור ובמיוחד למנוע בעתיד את הפציעות. טיפול מהיר, במקום התעלמות בבעיה, מאפשר ריפוי טוב יותר וגם מונע את החמרתה. מנוחה והימנעות ממאמץ יתר היא דרך נוספת למנוע פציעות ריצה ובעיקר כשמדובר בספורטאים מקצוענים העוסקים בכך באופן תחרותי.

הטיפול בפציעות ריצה באמצעות גלי הלם

הטיפול בפציעות ריצה מותאם נקודתית לספורטאי עצמו ולסימפטומים הנלווים לפציעה. במקרים חמורים מאד יוצא הליך כירורגי פולשני, כמו ניתוח למשל, ובמקרים קלים יותר טיפולים פיזיותרפיים יוכלו לעזור. אפשרות טיפולית אחרת היא טיפול באמצעות גלי הלם. הטיפול מתבסס על טכנולוגיה שפותחה עוד בשנות ה – 90, בעזרתה ריסקו אבנים בכליות.

בעזרת גלי ההלם, אותם משדר מכשיר מיוחד, יכול הגוף לרפא את עצמו בצורה יעילה יותר. גלי ההלם מעודדים את תהליך הריפוי הטבעי ומשפרים את אספקת החמצן אל הרקמות הפגועות והדלקתיות. לטיפול יש לא מעט יתרונות, ההופכים אותו למתאים מאד לספורטאים. הוא יכול להחליף הליך ניתוחי והוא איננו נחשב לפולשני. אין צורך בתקופת החלמה אחריו וניתן לחזור לשגרה בתוך פרק זמן קצר.

הטיפול עצמו אורך כ – 20 דקות והוא חלק מסדרה של 5 עד 10 טיפולים סך הכול. על פי דיווחים של לא מעט מטופלים, שסבלו מפציעות ספורט, ניכרת תחושת הקלה משמעותית כבר לאחר הטיפול הראשון ומתאפשרת חזרה מהירה מאד לשגרת האימונים ולפעילות הספורטיבית עצמה. את הטיפול מבצעים פיזיותרפיסטים או מטפלים מוסמכים אחרים, בעלי ניסיון רב בתחום ועם הכשרה רלוונטית. לצד הטיפול בגלי הלם אפשר לשלב גם טיפולים אחרים לצורך קבלת מענה מקיף יותר, כמו טיפול פיזיותרפי הכולל תרגילים מיוחדים העוזרים בחיזוק השרירים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו