טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

פציעות ספורט

פציעות ספורט אצל ספורטאים חובבנים ומקצוענים כאחד הוא עניין שבשגרה. כמעט כל ספורטאי, בין אם בראשית הדרך ובין אם כשכבר עוסק בכך לא מעט שנים, חווה אותן ובדרגות חומרה שונות, טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט יכול לתת מענה מעולה אנשים רבים.

פציעות ספורט יכולות להיות מסוגים שונים ולערב אזורים שונים בגוף או מערכות שונות. הן יכולות לחלוף מעצמן בתוך פרק זמן קצר ולאחר מנוחה, או להצריך טיפול תרופתי או אפילו ניתוח. אחת מאפשרויות הטיפול, המוצעות כיום במקרים של פציעות ספורט, הוא הטיפול בגלי הלם. טיפול בגלי הלם לסובלים מפציעות ספורט ידוע כבעל אחוזי הצלחה גבוהים מאד. הוא יכול להחליף סוגי טיפול אחרים, הוא מהיר והוא איננו מלווה בתופעות לוואי או סכנות כלשהן.

פציעות ספורט הן תופעה מצערת אך שכיחה בפעילות ספורטיבית. הבנת הסוגים השונים של פציעות ספורט חיונית עבור ספורטאים, מאמנים ואנשי מקצוע רפואיים כדי למנוע, לאבחן ולטפל בהן ביעילות. על ידי היכרות עם סוגי הפציעות השונים שעלולים להתרחש, נוכל לנקוט באמצעים מתאימים כדי למזער את השפעתן על הביצועים והרווחה הכללית של הספורטאים.

טיפול בגלי הלם לסובלים מפציעות ספורט

סוגים שונים של פציעות ספורט

ישנם סוגים שונים של פציעות ספורט. זו יכולה להיות מתיחת שריר קלה או נקע בקרסול, או דלקת בגיד או אפילו שבר או קרע של העצבים. מכיוון שאפשרויות הטיפול הן רבות, מוצאים עצמם הספורטאים מתלבטים באיזה סוג של טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט לבחור ובכלל – איזה טיפול הוא היעיל ביותר. ישנה אפשרות לטיפול כירורגי, טיפול פולשני וישנה גם אפשרות לטיפול תרופתי.

בעוד שההחלמה מניתוח יכולה להיות ממושכת מאד ולהצריך מהספורטאי מנוחה ארוכה, טיפול תרופתי איננו דורש זאת ולכן יכול להתאים במקרים מסוימים. אולם, לעיתים נלוות לו תופעות לוואי לא נעימות ובמצבים אחרים לא ניתן ליטול תרופות בשל בעיות בריאות אחרות, שמהן סובלים.

1. נקעים וזנים

נקעים ומתחים הם מהסוגים הנפוצים ביותר של פציעות ספורט. נקע מתייחס למתיחה או לקריעה של רצועות, שהן רצועות הרקמה הקשוחות המחברים את העצמות יחד. מצד שני, מתחים כוללים מתיחה או קריעה של שרירים או גידים. פציעות אלו מתרחשות לרוב עקב תנועות פיתול או מתיחה פתאומיות במהלך פעילות גופנית.

2. שברים ונקעים

שברים ונקעים הם סוגים חמורים יותר של פציעות ספורט הדורשות טיפול רפואי מיידי. שברים מתייחסים לעצמות שבורות, שיכולות לקרות עקב פגיעה ישירה או כוח מופרז על אזור מסוים. נקעים, לעומת זאת, מתרחשות כאשר העצמות במפרק נאלצות לצאת ממקומן הרגיל. פציעות אלו עלולות לגרום לכאבים עזים, נפיחות ואובדן תפקוד.

3. זעזוע מוח

זעזוע מוח הוא סוג של פגיעה מוחית טראומטית המופיעה לעתים קרובות בספורט מגע או בפעילויות עם סיכון גבוה לנפילות. הם נגרמים ממכה פתאומית או טלטלה בראש, מה שעלול לגרום לאובדן זמני של תפקוד המוח. זיהוי הסימנים והתסמינים של זעזוע מוח הוא חיוני מכיוון שהוא עשוי לדרוש טיפול רפואי מיידי ותוכנית החלמה נכונה כדי למנוע השלכות ארוכות טווח.

4. פציעות שימוש יתר

פציעות שימוש יתר שכיחות בענפי ספורט הכוללים תנועות חוזרות או אימון מוגזם ללא מנוחה מספקת. פציעות אלו מתרחשות בהדרגה לאורך זמן עקב מתחים קטנים וחוזרים על העצמות, השרירים או המפרקים. דוגמאות נפוצות כוללות שברי מאמץ, דלקת בגידים ובורסיטיס. טכניקות אימון נכונות, מנוחה מספקת ותזונה מספקת יכולים לסייע במניעת פציעות אלו.

5. פציעות הקשורות לחום

פציעות הקשורות לחום נפוצות במהלך פעילות גופנית אינטנסיבית באקלים חם ולח. התכווצויות חום, תשישות חום ומכת חום הם חלק מהפציעות הנפוצות הקשורות לחום. הם מתרחשים עקב חוסר היכולת של הגוף לווסת את הטמפרטורה שלו, מה שמוביל להתייבשות והתחממות יתר. שמירה על לחות, הפסקות באזורים מוצלים ולבישת בגדים מתאימים יכולים לסייע במניעת פציעות אלו.

אבחון מקדים והתאמת טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט

לשמחתנו, ובעיקר לשמחתם של הספורטאים, מוצעת כיום אפשרות נוספת – טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט. טיפול בגלי הלם יכול להתאים לכל מי שסובל מפציעות ספורט או בעיות אורטופדיות שונות, הקשורות לגב, לכתף, לירך ולאזורים נוספים בגוף. הטיפול בגלי הלם יכול לרפא שברים, יכול לרפא דלקות, פציעות וגם כאבים. הטיפול מתחיל באיתור הנקודה הרגישה, שבה חווה הספורטאי את הכאב.

הוא מתבסס על אבחון מקדים, הכולל פעמים רבות בדיקות שונות כמו צילום רנטגן, MRI, CT או בדיקות גם. במהלך הבדיקה משתמש המטפל במכשיר מיוחד, המשדר גלי הלם ישירות אל האזור הבעייתי. גלי הלם אלה מגיעים אל הרקמות הפגועות, הדלקתיות, ומעודדים את התחדשותן. הם משפרים את זרימת הדם ואספקת החמצן אל המקום הפגוע ומאפשרים ריפוי מוצלח ומהיר יותר.

לגלי ההלם תכונות אנטי דלקתיות ולכן יכולים להתאים במקרים בהם נלוות לפציעה גם דלקת, כפי שקורה פעמים רבות. אחד היתרונות הבולטים בטיפול באמצעות גלי הלם הוא העובדה שלא נלוות אליו תופעות לוואי ואפשר לשלב אותו לצד טיפולים פיזיותרפיים, המוצעים גם הם לספורטאים הסובלים מפציעות ספורט.

יתרונות הטיפול באמצעות גלי הלם במקרים של פציעות ספורט

טיפול בגלי הלם לפציעות ספורט נעשה בפועל על ידי מטפל מוסמך ולעיתים גם על ידי פיזיותרפיסט. הוא נמשך לרוב כ – 20 דקות והוא חלק מסדרה של מספר מפגשים (בין 5 ל – 10). ישנם לא מעט ספורטאים, שבחרו לעבור טיפול שכזה, שמדווחים על שיפור משמעותי כבר לאחר הטיפול הראשון ועל ריפוי מלא בתוך פרק זמן קצר. עובדה זו מאפשרת להם לשוב לפעילותם הספורטיבית ללא הצורך בתקופת החלמה.

כמובן שיש לקחת בחשבון גם את סוג הפציעה ומידת מורכבותה. ישנן פציעות ספורט מורכבות מאד שההחלמה מהן תהיה ממושכת יותר, בעוד שלאחר פציעות ספורט אחרות יוכלו הספורטאים לשוב לתפקוד מלא בתוך תקופה קצרה מאד. כך או כך, חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל ולבצע אבחון מקדים מקיף לצורך איתור מיקומה המדויק של הבעיה וגם הסיבה לה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו