טיפול בגלי הלם – למורטון נוירומה

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מה זה CRPS ברגל

CRPS ברגל הוא מצב כאב כרוני המשפיע על הגפה התחתונה. הוא מאופיין בכאב מתמשך, נפיחות ושינויים בטמפרטורת העור, צבעו ומרקם העור. המצב מתפתח לעתים קרובות לאחר פציעה או טראומה ברגל, אך במקרים מסוימים, זה יכול להתרחש ללא כל סיבה נראית לעין.

מורטון נוירומה היא פתולוגיה של העצב הממוקם בין עצמות המסרק ומהווה גורם שכיח לכאבים בכרית כף הרגל. התופעה מתרחשת כאשר נגרם נזק לעצב העובר בין עצמות המסרק, הגורם לבעיה אינו ברור לגמרי, אולם המומחים סוברים כי נגרמת בשל עומס יתר או ביומכניקה אשר יוצרת לחץ על העצב.

הסובלים מהבעיה הם בעיקרם נשים בגילאי 40-50, רך היא יכולה להופיע בכל גיל. התסמינים המאפיינים כוללים כאבים בכף הרגל, תחושת הירדמות של האצבע ותחושות של שריפה ודגדוג הנובעים מגירוי מכאני של העצב. הטיפול השמרני בבעיה יעיל בדרך כלל ולעתים קיים הכרח לביצוע ניתוח. שיטת הטיפול בגלי הלם נמצאה יעילה לטיפול במורטון נוירומה ומהווה חלופה טובה לטיפול שמרני אשר לא צלח ועשויה למנוע את הצורך בניתוח.

מהם התסמינים של CRPS ברגל?

התסמינים של CRPS ברגל יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך הם בדרך כלל כוללים:

  • כאב חמור ומתמשך המתואר לעתים קרובות כצריבה, פועם או יורה
  • נפיחות ונוקשות ברגל הפגועה
  • שינויים בטמפרטורת העור, צבעו ומרקם
  • רגישות מוגברת למגע או לחץ
  • חולשת שרירים וירידה בתנועתיות

טיפול בגלי הלם – למורטון נוירומה

אבחון

על מנת לקבוע מהו הטיפול הנכון ביותר, יש להגיע לאבחון מדויק אשר ראשיתו בסקירת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית תוך איסוף מידע על נטיות גנטיות לבעיות רפואיות בכף הרגל כגון מצבים של שיגדון, דלקת פרקים או סוכרת.

בשלב הבא מתבצע איתור מיקומם של הכאבים וסוגם תוך בדיקה פיזית הכוללת שיחזור של התסמינים הנלווים לדלקת וקבלת אומדן לגבי חומרת הפגיעה. הבדיקה מתבצעת על ידי הפעלת לחץ ישיר על העצב הדלוק ולחץ המופעל על עצמות המסרק. תהליך האבחון כולל בדיקות במצבי הליכה ועמידה ובחינת טווחי התנועה של כף הרגל. שימוש באמצעי הדמיה יישקל בהתאם למצב כמו בדיקות נוירולוגיות ובדיקות דם.

טיפול בגלי הלם

טיפול בשיטת גלי הלם נמצא יעיל למצבים פתולוגיים שונים בכף הרגל הכוללים מורטון נוירומה. הבעיה הנגרמת כתוצאה מפגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק היא פתולוגיה נפוצה המתבטאת בכאב בקדמת כף הרגל הנובעת מהצטלקות של העצב כתוצאה מלחץ של עצמות המסרק עליו, הלחץ גורם לעצב לגדל רקמה סיבית המשבשת את פעולת העצב ויוצרת כאבים ותחושת שריפה.

הטיפול בגלי הלם הוכיח את עצמו כיעיל במקרים אלה כאשר באמצעות מספר טיפולים בודדים ניתן לרפא את הבעיה. מכשיר גלי ההלם מוצמד לאזור הכאב ופעולת הגלים מפרקת את ההתעבות הסיבית אשר נוצרה על גבי העצב. פעולה זו מאפשרת חידוש והגברת זרימת הדם המקומית מה שמעורר את פעילותם של גורמי ריפוי שונים המביאים לשיפור והחלמה לאורך סדרת הטיפולים עד להבראת המקום.

אופן הפעולה

גלי ההלם גורמים למצב של מיקרו-טראומה באזור הפגוע תוך ערור של תהליך הריפוי במצבים של דלקות כרוניות. גלי ההלם משפיעים במספר אופנים ועל סמך ניסיון ומחקר רפואיים ניתן ללמוד כי הם:

  • מסלקים מצבורי סידן אשר הצטברו באזור הבעייתי.
  • שוברים את המעגל הכרוני של הדלקת מעודדים את הגוף ליצירת כלי דם חדשים המגבירים את זרימת החמצן למקום.
  • מעוררים פעילות תאים פיברופלסטים האחראיים על תהליכי הריפוי של רקמות שונות.
  • גורמים לשחרור גורמי צמיחה מקומיים ומעוררים תאי גזע לפעולה אנטי-בקטריאלית.
  • מפחיתים של מידת הכאב לטווח הארוך תוך הגברת מכניזם המגביל את שליחת פעימות הכאב אל המוח.

הטיפול בגלי הלם הינו בטוח ולא פולשני כך שלא נמצאו לו תופעות לוואי אלא כאלה זניחות וזמניות בלבד כגון תחושת דגדוג, כאב קל ואדמומיות. עוצמת הטיפול מותאמת למצבו של כל מטופל תוך אפשרות לבקרה מדויקת על עוצמת הטיפול ועל תדירות הגלים. אורך הטיפול כעשרים דקות והוא מתבצע המרווח של שבועיים, תוצאותיו מורגשות באופן מידי ומקלות על הכאב על להחלמה מלאה כאשר גם לאחר כל טיפול ניתן לחזור לשגרה רגילה.

נוירומה של מורטון

CRPS ברגל הוא מצב מורכב ומתיש שיכול להשפיע רבות על איכות החיים של האדם. המצב מאופיין בכאב כרוני, נפיחות ושינויים בצבע ובמרקם העור. זה יכול להיגרם ממגוון גורמים, כולל פציעות בכף הרגל והקרסול, ניתוח או נזק עצבי. אחת הסיבות השכיחות ביותר ל-CRPS ברגל היא נוירומה של מורטון או תסמונת מורטון. מצב זה כרוך בדחיסה של העצבים בכף הרגל, מה שמוביל לכאב ואי נוחות.

טיפול בנוירומה של מורטון או בתסמונת מורטון יכול לסייע במניעת התפתחות CRPS ברגל. אמנם אין תרופה ל-CRPS, אך ישנם טיפולים זמינים כדי לסייע בניהול הסימפטומים ולשפר את איכות החיים. אלה יכולים לכלול תרופות, פיזיותרפיה וחסימות עצבים. חשוב לעבוד עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לפתח תוכנית טיפול פרטנית. בסך הכל, CRPS ברגל הוא מצב מאתגר הדורש אבחון וניהול נכון.  אם אתה חווה תסמינים של CRPS, חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי. בעזרת טיפול וניהול נכונים, ניתן לשפר את התסמינים ולמנוע החמרה במצב.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו