מהי כתף קפואה ואיך הטיפול בגלי הלם מסייע למצב?

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מה זה כתף קפואה

כתף קפואה מתרחשת כאשר רקמות החיבור המקיפות את מפרק הכתף מתעבות ומודלקות. זה מוביל להידוק קפסולת המפרק, מה שמקשה על הזזת הכתף בחופשיות. הסיבה המדויקת לכתף קפואה עדיין לא ידועה, אך זוהו גורמי סיכון מסוימים.

גורם לכתף קפואה

גיל כתף קפואה משפיעה בדרך כלל על אנשים בין הגילאים 40 עד 60
מגדר נשים רגישות יותר לפתח כתף קפואה מאשר גברים
מצבים רפואיים אנשים עם סוכרת, מחלות לב וכלי דם או הפרעות בבלוטת התריס נמצאים בסיכון גבוה יותר
פציעה או ניתוח בכתף פציעות או ניתוחים קודמים בכתף יכולים להגביר את הסבירות לפתח כתף קפואה

כתף קפואה תסמינים

כאב כאב מתמשך בכתף, שעלול להחמיר בלילה, יכול להיות סימן לכתף קפואה
נוקשות טווח תנועה מופחת במפרק הכתף הוא סימפטום שכיח
קושי בפעילויות יומיומיות משימות פשוטות כמו להגיע מעל הראש או מאחורי הגב הופכות למאתגרות

כתף קפואה כאבים בלילה

תכונה מובהקת של כתף קפואה היא החמרת הכאב בלילה. אי הנוחות עלולה להפריע לשינה ולהשפיע על איכות החיים הכללית. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתה חווה כאב מתמשך בכתף, במיוחד אם הוא מחמיר במהלך הלילה.

איך מאבחנים כתף קפואה

אבחון כתף קפואה כרוך בדרך כלל בשילוב של בדיקה גופנית וסקירת היסטוריה רפואית. הרופא שלך עשוי גם להזמין בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן או MRI כדי לשלול סיבות אפשריות אחרות לכאבי כתף. בנוסף, ניתן לבצע הערכת טווח תנועה כדי להעריך את מידת נוקשות הכתף.

הבנת הסיבות, התסמינים והאבחנה של כתף קפואה היא חיונית לגילוי מוקדם וטיפול מתאים. אם אתה חושד שאתה חווה כתף קפואה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיוכל לספק אבחנה מדויקת ולהמליץ על אפשרויות טיפול מתאימות. זה קורה לרבים וגם יכול לקרות בגילאים צעירים, כמו גם בגילאים מבוגרים. תחושת ה"קיפאון" שבכתף, תחושת נוקשות וגם כאב, המגבילה את התנועה והופכת את היום יום למורכב, מאתגר ובעיקר – לא פשוט. כתף קפואה הוא תופעה, שהסיבה לה לא תמיד ברורה.

היא חולפת מעצמה לרוב לאחר כשנה עד שנה וחצי והיא יכולה להשפיע, כאמור, לא מעט על חייו של הסובל מכך. כשבוחנים את רקמת הכתף, במקרים כאלה, מגלים התרבות של תאים ברקמת החיבור וכן גם שגשוג תאים בגידים, המקיפים את הכתף עצמה. פעמים רבות התופעה מתרחב בשל רמות גבוהות של שומנים בדם, פעילות יתר של בלוטת התריס, סוכרת, לאחר ניתוחים כירורגיים למיניהם או בעקבות מחלות לב.

מהי כתף קפואה ואיך הטיפול בגלי הלם מסייע למצב?

כיצד זה בא לידי ביטוי

מצב של כתף קפואה הוא מצב שכיח מאד בטווח הגילאים 40 עד 60. ישנם כאלה, הסובלים מכתף קפואה ומאחוריהם היסטוריה של טראומה באזור או חבלה, וישנם כאלה שלא חוו בעיה כלשהי או מחלה מסוימת, שבעקבותיה הופיעו הכאב ותחושת הנוקשות בכתף. התופעה עצמה באה לידי ביטוי בכאב באזור הכתף וגם הזרוע, שהולך ומחמיר ככל שחולף הזמן.

הכאב משפיע לא מעט על ההתנהלות היום יומית וגם יכול להפריע על השינה. הוא אמנם חולף מעצמו לאחר כמה חודשים, אולם תחושת הנוקשות בכתף נותרת כפי שהיא והופכת לבעייתית עוד יותר. לא תמיד ניתן להחלים מכך באופן מלא, וישנם כאלה הסובלים מכאב כלשהו, אם כי בעוצמה פחותה יותר, למשך תקופה ארוכה מאד.

כשבודקים את הכתף בבדיקה גופנית, לא ניתן לראות סימנים חיצוניים כלשהם. קיימת רגישות במקום, מוגבלות רבה בתנועה וגם כאב מקומי. מי שסובל מכתף קפואה איננו מסוגל לגעת באמצעות היד הפגועה בגבו וגם לבצע תנועות וסיבובים לכיוונים שונים. במקרים כאלה מבצעים צילום רנטגן ובדיקות הדמיה נוספות, לעיתים, כדאי לגלות את מקור הבעיה ופעמים רבות גם לשלול סיבות שיכולות גם הן לגרום לתופעה. במקרים מסוימים מבצעים גם בדיקות נוספות, כמו בדיקות דם למשל, כדי לבדוק האם מדובר בזיהום או מחלות חריפות כלשהן.

הטיפול בכתף קפואה באמצעות גלי הלם

לסובלים מכתף קפואה מוצעים מספר טיפולים שמרניים, יחד עם טיפול פולשני, כמו ניתוח. הטיפולים השמרניים, כמו תרופות נוגדות דלקת וכאבים וכמו פיזיותרפיה למשל יכולים להקל על תחושת הנוקשות בכתף וגם על הערב. במקרים חמורים מוצע הליך פולשני – ניתוח. אפשרות אחרת, הנחשבת ליעילה במיוחד, היא טיפול בגלי הלם, שפעמים רבות יכול להחליף הליך ניתוחי. הטיפול בגלי הלם במקרים של כתף קפואה עוזר לפתור בעיות של הסתיידות, האופייניות למצבים כאלה ועל ידי שליחת גלי ההלם אל המקום הנקודתי, מפוררים את הסידן עד שמתוסס ונספג בגוף. בנוסף, מעודדים גלי ההלם את זרימת הדם, מה שמאפשר הובלת חמצן למקום הפגוע והתאוששותו.

הטיפול בגלי הלם בכתף קפואה הוא הליך פשוט יחסית. מדובר לרוב בטיפול של 20 דקות, ובסדרה של בין 5 עד 10 טיפולים סך הכל. הטיפול איננו מכאיב ותוצאותיו ניכרות בתוך פרק זמן קצר ולעיתים אפילו מיד לאחר הטיפול הראשון. שלא כמו טיפולים אחרים הוא איננו מלווה בתופעות לוואי או סכנות כלשהן, איננו מצריך החלמה ארוכה כמו ניתוח וגם יכול להתאים לכל אחד.

במקרים מסוימים יומלץ למטופל לשלב גם תרגילים פיזיותרפיים העוזרים בחיזוק השרירים והשבת יכולת התנועה מבלי לסבול ממוגבלות מסוימת. את הטיפול מבצעים מומחים בתחום באמצעות מכשיר מיוחד, האחראי לשליחת גלי ההלם את האזור הפגוע.

כיצד טכנולוגיית הטיפול בגלי הלם עבור טיפול כתף קפואה עובד?

טיפול בגלי הלם עבור טיפול כתף קפואה הוא טיפל אשר עושה שימוש בטכנולוגיה חדישה של גלי הלם, טכנולוגיה שנכנסה לשימוש וטיפול במקרים אורתופדיים רק בשנים האחרונות. הטכנולוגיה של גלי ההלם היא אינה חדשה, ולמעשה, היא קיימת כבר שנים רבות בעולם, אולם, השימוש ולקיחת טכנולוגיית גלי ההלם לטיפול במטרות שונות אורתופדיות, הוא שינוי שנעשה רק בשנים האחרונות, וכבר תפס תאוצה רבה בעולם כולו, ומטופלים מרוצים רבים מעידים על תוצאותיו החיוביות של הטיפול בגלי ההלם.

כיום, בעולם הרפואי משתמשים בגלי ההלם על מנת לטפל במגוון רחב של בעיות אורתופדיות, ובעיקר במצבים של דלקות כרוניות, ושל כאבים כרוניים עזים שאינם עוברים ולו מה. טיפול בגלי הלם, נעשה כיום על איברי גוף כגון מפרקים, עצמות, סחוסים, ונקודות חיבור בין איברים בגוף, זאת לדוגמת – ברכיים, אגן, ירכיים, ובנוסף גם טיפול כתף קפואה. המטרה של גלי ההלם, אשר מוחדרים בעדינות ובמינונים נמוכים לאזורים הספציפיים שצריכים טיפול, היא לעורר למעשה רכיבים פנימיים בגוף שלנו, ולסייע לגוף בעצמו להתמודד עם הדלקת או עם הכאבים שהוא מרגיש, עד למעבר והחלמה של האזור הספציפי בגוף. במרב המקרים, ניתן לראות תוצאות מוחשיות לטיפול בגלי ההלם כבר בסביבות הטיפול הרביעי.

האם לטיפול בגלי הלם עבור טיפול כתף קפואה ישנן תופעות לוואי?

על פי מחקרים ומשאל גדול שנעשה בין מטופלים רבים בגלי ההלם, ניתן להגיד בצורה חד משמעית כי מבדיקה של עשרות אלפי מטופלים בגלי ההלם, לגלי ההלם ישנם תופעות לוואי מינוריות עד לכדי לא קיימות בכלל. תופעות הלוואי היחידות שתועדו, הן תופעות לוואי לדוגמת – כאבי ראש, או אדמומיות נקודתית אשר חולפים לאחר מספר שעות בודדות.

לסיכום, גלי הלם נחשב לאחד הטיפולים היותר מוצלחים בתחום האורטופדיה בשנים האחרונות. הטיפול יעיל, מסייע בהפחתה משמעותית של הכאבים ומסייע במגוון רחב של מצבים מורכבים. כעת, כל שנותר לכם הוא למצוא את המכון הטוב, המקצועי והיעיל ביותר עבור הבעיה ממנה אתם סובלים ולהתחיל בטיפול.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו