טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מה זה הסתיידות בברך

ישנן מספר סיבות להסתיידות בברך. אחת הנפוצות היא דלקת מפרקים ניוונית, שהיא מחלת מפרקים ניוונית שעלולה לגרום לפירוק הסחוס בברך. סיבות אחרות כוללות טראומה לברך, כגון שבר או נקע, ודלקת עקב מחלות כמו דלקת מפרקים שגרונית. תסמינים נפוצים של הסתיידות בברך כוללים כאב, נוקשות ונפיחות במפרק הברך. אתה עלול גם לחוות מוגבלות בניידות או קשיי הליכה. במקרים מסוימים, אתה עלול להרגיש תחושת שחיקה בברך בעת הזזתה.

הרופא שלך עשוי להשתמש בקרני רנטגן, סריקות CT או סריקות MRI כדי לאבחן הסתיידות בברך. הם עשויים גם לבצע בדיקה גופנית כדי להעריך את טווח התנועה שלך ולחפש סימנים של דלקת או נפיחות במפרק הברך. הטיפול בהסתיידות בברך תלוי בגורם הבסיסי למצב. במקרים מסוימים, הרופא שלך עשוי להמליץ על משככי כאבים או תרופות אנטי דלקתיות כדי לנהל את הסימפטומים. ניתן להמליץ גם על פיזיותרפיה או תרגילים לחיזוק השרירים סביב הברך. טיפול בגלי הלם, המשתמש בגלי קול בעלי אנרגיה גבוהה כדי לשבור הסתיידות, עשוי לשמש גם במקרים מסוימים.

בעוד שלא תמיד ניתן למנוע הסתיידות בברך, ישנם כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי להפחית את הסיכון שלך. שמירה על משקל תקין, הישארות פעילה ולבישת ציוד מגן במהלך פעילות גופנית יכולים כולם לסייע במניעת פציעות ברכיים שעלולות להוביל להסתיידות. אם יש לך היסטוריה של בעיות ברכיים, חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם כדי למנוע נזק נוסף.

כאבי ברכיים נחשבים לבעיה רפואית שכיחה נוכח רגישותן של הברכיים והעובדה כי מופעל עליהן לחץ מתמשך בחיי היומיום ובשעת פעילות גופנית. בעיות ברכיים אופייניות בקרב ספורטאים ופגיעה בהן לעתים שמה קץ לאפשרויות הספורטאי להתחרות או להתאמן באופן מקצועי, טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים יכול להיות פתרון מעולה לבעיה זו.

מגוון פציעות הברכיים רחב ובהתאם גם סוגי הטיפולים הכוללים טיפולים שמרניים, פולשניים או אלטרנטיביים. הטיפול בגלי הלם לכאבי ברך נחשב לחדש באופן יחסי וחדשני המתבסס על טכנולוגיה אשר פותחה בשנות התשעים ושימשה לריסוק אבנים בכליות. כיום גלי הלם מאפשרים מתן מענה ממוקד וטיפול מדויק ונקודתי לריפוי יעיל ומהיר.

גלי הלם לברך

גלי הלם הם גלי קול בעלי אנרגיה גבוהה המשמשים לטיפול במגוון מצבים. במקרה של הסתיידות בברך משתמשים בגלי הלם לפירוק משקעי הסידן במפרק הברך. זה יכול לעזור להפחית את הכאב ולשפר את הניידות. גלי הלם מנוהלים באמצעות מכשיר הנקרא lithotripter. מכשיר זה שולח גלי הלם דרך העור ואל מפרק הברך, שם הם מפרקים את מרבצי הסידן. ההליך נעשה בדרך כלל על בסיס אשפוז ואינו מצריך אשפוז בבית חולים.

טיפול בגלי הלם הוא טיפול בטוח ויעיל להסתיידות ברכיים. זה לא פולשני ואינו דורש ניתוח. בנוסף, זה יכול לעזור להפחית כאב ולשפר  כמו כל הליך רפואי, טיפול בגלי הלם אכן טומן בחובו סיכונים מסוימים. עם זאת, סיכונים אלה הם בדרך כלל מינימליים. חלק מהאנשים עלולים לחוות כאב או אי נוחות במהלך ההליך, אבל זה יכול להיות מנוהל בדרך כלל עם תרופות. במקרים נדירים, טיפול בגלי הלם יכול לגרום לחבלות או נפיחות באזור המטופל.

טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים מתאים לבעיות אורתופדיות ממגוון סוגים ובהן בעיות ברכיים. הטיפול נמשך כעשרים דקות ומורכב לרוב מסדרה של חמישה עד עשרה טיפולים. גלי ההלם מאפשרים טיפול נקודתי באזור הכאב ומתאימים למצבים של דלקת אשר במקרים רבים מהווה את הגורם לכאבים. גלי ההלם מגיעים לרקמות הפגועות מעודדים ומאיצים את  תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף תוך שיפור של זרימת הדם והובלת החמצן לאזור הפגיעה מה שמאפשר יצירת רקמות חדשות.

 

טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים

גורמים לכאבי ברכיים

כאבים בברכיים הם מנת חלקם של רבים בשלב כלשהו בחייהם, הסיבות לבעיות ברכיים ולכאבים באזור נובעות לרוב משחיקה ומהפעלת עומס ומאמץ רבים עליהן. בחלק גדול מהמקרים מקור הבעיה דווקא נמצא בכף הרגל, כתוצאה מלחץ רב המופעל על פרקי הרגל אשר יכול להגיע לכפול ויותר ממשקל הגוף וגורם לשחיקה מהירה ולפגיעות של האזור.

סיבות נוספת כוללות ליקויים אנטומיים בברך, ביצוע פעולות ותנועות באופן לקוי, ריצה על משטחים קשיחים או נעילת נעליים לא מתאימות. כאבי ברכיים מתאפיינים בכאב ממוקד במיוחד באזור הפיקה אשר מחמיר בזמן ביצוע פעילות גופנית או בשעת מאמץ כלשהו. התוצאה הנלוות לכאבים היא מוגבלות בתנועה ותחושת אי נוחות.

יתרונות טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים

יתרונות השימוש בגלי הלם רבים והראשון שבהם הוא כי טיפול בגלי הלם לכאבי ברכיים יכול לחסוך במקרים רבים את הצורך בניתוח, לכן הוא מתאים לספורטאים אשר חוו פציעה ומעוניינים לחזור לפעילות מוקדם ככל שניתן. בנוסף הטיפול אינו כרוך בתופעות לוואי או בסכנות. מהלך הטיפול מתבצע בידי מטפל מוסמך או פיזיותרפיסט אשר עברו הכשרה מתאימה וניתן לשלבו עם טיפולים נוספים.

סוגים של כאבי ברכיים

השימוש בגלי הלם לטיפול בכאבי ברכיים מתאים למגוון פגיעות:

כאב כתוצאה מנזק או הסתיידות בגיד שריר ארבעת הראשים

גיד השריר הארבע ראשי נחשב לאחד מהחזקים בגוף והשריר עצמו הוא האחראי על יישור הברך באופן בלעדי מה שמפעיל עליו לחץ רב. נזק לגיד יכול להיגרם בשל מאמץ יתר ומתבטא בקרעים מיקרוסקופיים הגורמים לכאבים בזמן פעילות. מצבים של הסתיידות בין המפרקים בברך גורמים לחיכוך ולהתקשות שלהם תוך התפשטות לגידי הברך המצויים בצד הפנימי שלה מה שמוביל לקושי, מוגבלות ולקשיחות בתנועה המלווים בכאב.

כאבי ברכיים עקב דלקת בגיד הברך

דלקת בגיד פיקת הברך נוצרת ברקמת הקולגן שבגיד הברך כתוצאה ממאמץ יתר ועומס. הדלקת מלווה ברגישות יתר ובכאבים עזים בעת תנועה כגון הליכה, ריצה או ירידה במדרגות. בנוסף, הדלקת מתבטאת בנפיחות ואבחון הבעיה כולל בדיקת רגישות למגע וביצוע תנועות של יישור וכיפוף הברך בזמן קפיצה או הליכה. בחלק מהמקרים יש צורך בביצוע בדיקת MRI או צילום רנטגן.

כאבים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית – אוסטוארתריטיס – דלקת פרקים היא אחת הסיבות הנפוצות להיווצרות של בעיות ברכיים. בעיית המפרקים השכיחה ביותר היא שחיקה וניוון של הסחוס בברך תוך הופעת תסמינים הכוללים כאב, נפיחות, נוקשות, מגבלת תנועה, חוסר יציבות וקושי בכיפוף ויישור הברך.

 

אולי יעניין אותך גם:

טיפול בגלי הלם לסובלים משין ספליט

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו