גלי הלם לטיפול במרפק טניס

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

הסתיידות במרפק: גורם שכיח למרפק טניס

מרפק טניס, הידוע גם כ-lateral epicondylitis, הוא מצב הגורם לכאב ודלקת בגידים המחברים את שרירי האמה לצד החיצוני של המרפק. אחת הסיבות השכיחות למרפק טניס היא הסתיידות במרפק, המתרחשת כאשר משקעי סידן מצטברים בגידים וגורמים לגירוי.

החלמה ממרפק טניס דורשת שילוב של מנוחה, טיפול נכון ותרגילי שיקום. הבנת זמן ההחלמה חיונית לניהול הציפיות ולהבטחת החלמה מוצלחת. זמן ההחלמה של מרפק טניס משתנה בהתאם לחומרת המצב והקפדה של הפרט על פרוטוקולי טיפול ושיקום.

מספר גורמים יכולים להשפיע על זמן ההתאוששות של מרפק טניס. אלו כוללים:

  • חומרת הפציעה
  • גיל ובריאות כללית של הפרט
  • היסטוריה קודמת של מרפק טניס או מצבים דומים
  • גישה טיפולית והקפדה על תרגילי שיקום

מדובר בתופעה שכיחה מאד בעיקר בקרב ספורטאים חובבנים וגם מקצוענים וכזו שיכולה להשפיע לא מעט על אופן התנהלותן. פציעת ספורט זו, כמו רבות אחרות, מצריכה טיפול מתאים כדי לאפשר לספורטאי לחזור לשגרת הפעילות הגופנית שלו מהר ככל שניתן ומבלי לסבול מכאבים מיותרים או סימפטומים אחרים, הנלווים לכך. הטיפול במרפק טניס נקבע בהתאם למידת חומרת הבעיה ויכול להיות שמרני או פולשני. אולם, בשנים האחרונות מוצע הליך טיפולי מסוג אחר, טיפול באמצעות גלי הלם, הנחשב לבעל סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד.

גלי הלם לטיפול במרפק טניס

מאפייני התופעה

מרפק טניס הוא תופעה שכיחה כאמור, החולפת מעצמה באופן טבעי, אולם תהליך ההחלמה לעיתים יכול להיות ממושך ולהשפיע לא מעט על הספורטאי ועל התנהלותו. במרבית המקרים חל ריפוי מלא לאחר מספר שבועות, אולם במקרים מסוימים צפויה החלמה מלאה רק לאחר שנה.

התופעה באה לידי ביטוי בפגיעה ישירה בגידים ובשרירים, הנאחזים במפרק, והם אלה האחראיים על יישור כף היד. הפגיעה עצמה מובילה לדלקת מקומית, המלווה בכאב ובמוגבלות בתנועה. למרות שהיא נקראת מרפק טניס ונשמעת כמו פציעת ספורט, רק חמישה אחוזים מהטניסאים סובלים מכך כשכל השאר הם ספורטאים העוסקים בענפי ספורט אחרים או כאלה שאינם עוסקים בספורט כלל. גם אנשים, המבלים שעות ארוכות מול המחשב בסביבת עבודה שאיננה נכונה מבחינה ארגונומית יכולים לסבול מכך וגם ספורטאים חובבנים.

שיטות הטיפול המוצעות כיום

לסובלים ממרפק טניס מוצעות כמה גישות טיפול שונות: הגישה השמרנית, הגישה הפולשנית/ניתוחים והגישה המשלימה. הגישה השמרנית כוללת נטילת תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים וגם טיפולים פיזיותרפיים שונים. הגישה הניתוחית נדרשת במקרים מורכבים יותר, שבהם תרופות אינן עוזרות והכאב הופך לכרוני ומציק. טיפול מסוג אחר הוא טיפול באמצעות גלי הלם.

טיפול זה במקרים של מרפק טניס עוזר לרפא נקודתית את הדלקת שבמקום ובתוך פרק זמן קצר יחסית. גלי ההלם מעודדים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, הם משפרים את הזרמת הדם לרקמות הפגועות וכך גם את אספקת החמצן אליהן ומאפשרים ייצור מחודש של רקמות. הטיפול בגלי הלם במקרים של מרפק טניס מוצע במקרים מסוימים בשילוב עם טיפול פיזיותרפי, הכולל ביצוע תרגילים מיוחדים.

יתרונות הטיפול בגלי הלם

לא בכדי נחשבת שיטת טיפול זו למומלצת כל כך לספורטאים. שלא כמו ניתוח, לא נדרשת אחרי הטיפול תקופת החלמה כלשהי והריפוי מהר יותר ומאפשר לספורטאי לחזור לשגרת יומו בתוך תקופה קצרה. הטיפול עצמו קצר ואורך כ – 20 דקות בלבד והוא חלק מסדרה של 5 עד 10 טיפולים, שמספרם נקבע בהתאם למידת חומרת הבעיה וגם לסימפטומים הנלווים לה.

הטיפול בגלי הלם יכול להחליף את הניתוח וטיפולים נוספים והוא מתאים לספורטאים בכל הגילאים וכמובן גם לאלה שאינם עוסקים בספורט. הוא מתבסס על טכנולוגיה שפותחה עוד בשנות ה – 90, בעזרתה ריסקו אבנים בכליות. הוא איננו מכאיב למטופל וכפי שמעידים מטופלים שעברו אותו מציע הקלה משמעותית כבר לאחר הטיפול הראשון בסדרה.

כדאי לדעת

את הטיפול מבצעים לרוב פיזיותרפיסטים או מטפלים, המתמחים בכך, מטפלים בעלי הכשרה וניסיון בתחום. אפשר, כאמור, לשלב אותו לצד טיפול פיזיותרפי או לצד שיטות טיפול משלימות אחרות, כמו דיקור סיני למשל. אבחון מקדים לפני תחילת הטיפול הכרחי והוא יכול לסייע בבחירת המסלול הטיפולי המתאים. האבחון מאפשר לאתר את מקור הבעיה ואת מיקומה המדויק של הדלקת. חשוב לדעת – הטיפול בגלי הלם איננו מלווה בתופעות לוואי או בסכנות כלשהן ויכול להתאים למי שכל טיפול אחר לא סייע לו.

אולי יעניין אותך גם:

בלי זריקות וללא תרופות: גלי הלם לטיפול במרפק גולף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו