התעלה הקרפלית, דה קרווין, תעלת הקוביטל

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

התעלה הקרפלית, דה קרווין, תעלת הקוביטלמדובר בשלוש תופעות הקשורות ליד, העשויות להגביל את התנועה באופן משמעותי. הן מלוות בכאבים וכפתרון מוצעים להם טיפולים, הנחשבים לשמרניים, כמו תרופות אנטי דלקתיות וגם פיזיותרפיה.

גלי הלם הם אפשרות טיפולית נוספת, העוזרת בהזרמת דם טובה יותר אל הרקמות הפגועות ואספקת חמצן רבה יותר אל האזור עצמו. במרבית המקרים מחליף הטיפול בגלי הלם במקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, דה קרווין וגם תסמונת תעלת הקוביטל את הטיפולים האחרים ומצליח להגיע אל התוצאות הרצויות – ריפוי מלא.

תסמונת התעלה הקרפלית

במקרים של לחץ על העצב המדיאני, האחראי לתנועה בכף היד וגם לתחושה, עשויה להופיע תופעה בשם "תסמונת התעלה הקרפלית", ששכיחותה גבוהה מאד בקרב אנשים, העוסקים בעבודה מאומצת מאד המערבת את שורש כף היד וכן כזו הכוללת תנועות חוזרות, היוצרות עומס רב במקום. אנשים שעובדים מול מחשב, מעצבים, אנשי היי טק וגם גרפיקאים נמצאים בקבוצת הסיכון ועשויים לסבול מהתופעה יותר מאחרים. התסמינים לתסמונת זו הם כאבים באזור כף היד וגם בזרוע, תחושת נימול באגודל, באמה או באצבע וגם חולשה בכף היד (קושי לאחוז בדברים שונים).

במידה ואחד התסמינים (או כולם) מופיעים, יש לגשת אל הרופא המטפל לצורך אבחון מקיף. במסגרת זו מבצע הרופא המטפל מספר בדיקות, העוזרות לו לזהות האם אכן מדובר בתסמונת זו או באחרת. מבחן טינל הוא הבדיקה הראשונה, שבה מקיש הרופא על אזור התעלה וממתין האם מופיעים אחד התסמינים.

מבחן פאלן הוא הבדיקה השנייה, שבה מתבקש המטופל לכופף את שתי כפות ידיו זו כנגד זו במשך כ – 30 שניות. במידה ומופיעים התסמינים הנלווים לתופעה הרי שמדובר בתסמונת התעלה הקרפלית. הטיפול בגלי הלם במקרה זה מעודד את הגוף לרפא את עצמו, על ידי הגברת זרימת הדם אל האזור הפגוע, אל האזור המודלק ואספקת חמצן רבה יותר. מדובר בהליך טיפולי המהווה חלופה מושלמת לכל מי שאיננו מעוניין בניתוח או בתרופות, שהשימוש בהן פעמים רבות מלווה בתופעות לוואי.

תסמונת דה קרווין

תסמונת זו, המכונה גם טנוסינוביטיס רדיאלית, היא דלקת של נרתיק הגידים, שבו ממוקמים הגידים האחראיים על תנועות האגודל. דלקת זו מקשה מאד על פשיטת האגודל בשל החיכוך הנוצר בין הגידים והכאב הנלווה לכך. הסיבה לתסמונת לא תמיד ידועה, אולם לרוב מדובר בפעולות חוזות ונשנות, הגורמות למאמץ יתר במקום ולעומס רב.

מרבית הסובלים מכך הם אנשים, העובדים שעות מול המחשב ומשתמשים במקלדת לא מעט וכן גם אנשי מקצוע, הנעזרים במכשירים המופעלים באמצעות האצבעות, בזמן החזקתם בכף היד. התסמונת באה לידי ביטוי בנפיחות ורגישות מקומית וגם בכאב בסמוך לאגודל.

הסובלים מכך מתקשים גם לאחוז בדברים שונים בשל המאמץ הרב. הבדיקה המקובלת כיום לצורך זיהוי התסמונת הוא מבחן פינקלשטיין, שבו מתבקש המטופל ליצור במעין אגרוף אליו מוכנסת האגודל ולהטות את היד לכיוון הזרת. במידה והוא חש כאב רב מאד במקום סביר שמדובר בתסמונת דה קרווין. גם כאן הטיפול בגלי הלם יכול לסייע בריפוי התסמינים והדלקת עצמה ולהחליף הליך טיפולי אחר.

תסמונת תעלת הקוביטל

תסמונת זו, כמו תסמונות אחרות שקשורות ליד, מלווה בכאבים רבים ובחולשה רבה בעם הניסיון לאחוז דברים שונים. תסמונת תעלת הקוביטל הינה דלקת בתעלה הקוביטלית, הנגרמת בשל לכידה עצב האולנאר, בזמן שעובר בתעלה עצמה.

מהמרפק ועד כף היד. מדובר בתופעה שכיחה יחסית, ממנה סובלים נשים וגברים כאחד, שנגרמת לרוב בשל תנועות חזרתיות ויצירת עומס רב על המרפק. הדבר קורה פעמים רבות בזמן העבודה מול המחשב, בעת ההקלדה ועוד. אבחון התסמונת נעשה על ידי הקשה ישירה על התעלה וזיהוי זרמים מקומיים או שינויים תחושתיים. גם כאן טיפול בגלי הלם ממוקדים ומדויקים יכול לסייע ולהחליף טיפולים אחרים, כמו תרגילים פיזיותרפיים וחבישת המפרק במהלך הלילה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו