טיפול בגלי הלם במקרים של הסתיידות בכתף

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

טיפול בגלי הלם במקרים של הסתיידות בכתףהיווצרות של משקעי סידן בגידי הכתף, המחברים את השרירים, האחראיים על הנעת וייצוב הכתף במהלך הפעילות, היא תופעה מוכרת, המכונה גם "הסתיידות בכתף".

ההסתיידות מלווה בדלקת לרוב, הגורמת לכאב יחד עם הגבלה משמעותית בתנועה. ישנם שני סוגים של הסתיידויות: הסוג הראשון הוא הסתיידות דגנרטיבית – Degenerative Calcification ואילו הסוג השני הוא הסתיידות פעילה – Reactive Calcification.

סוגים שונים של הסתיידות בכתף ומאפייניו של כל סוג

הסתיידות דגנרטיבית נגרמת בשל בלאי ושימוש רב בכתף במהלך החיים. עם השנים, הולכת ופוחתת אספקת הדם לאזור הגידים, מה שמוביל להיחלשותם, יחד עם השימוש התכוף שבכתף. סיבי גידי הכתף נפגעים, ובאזורים הפגועים שלהם נוצרים משקעי סידן המובילים למצב דלקתי, המצריך טיפול ותהליך החלמתי ממושך.

הסתיידות פעילה, מהסוג השני, נגרמת בשל שינוי כלשהו בגיד שלא תמיד ידוע, הגורם למשקעים של סידן. בהמשך נספגים משקעים אלה בחזרה בגוף, מה שמוביל לכאב מקומי חזק מאד. לאחר ספיגתם והיעלמותם הגיד מחלים ובמקום הרקמות הפוגעות נוצרת רקמה חדשה ובריאה. ככל ששלב התפרקות משקעי הסידן בגיד מתקדם, כך הכאב הולך ופוחת.

הסימפטומים להסתיידות בכתף

הסימפטומים להסתיידות בכתף, בין אם פעילה ובין אם דגנרטיבית הוא הכאב ומגבלות בתנועה. בדרך כלל, בשלב היווצרות משקעי הסידן סביר שלא יופיע כאב כלל, ובמידה ומופיע, סביר שיהיה קל. הכאבים הולכים ומתחזקים, ובמיוחד בהסתיידות בכתף מהסוג הראשון – הסתיידות דגנרטיבית, כבר בשלב פירוק המשקעים וספיגתם, מה שמופיע לרוב בשעות הלילה, בזמן השינה.

אפשרויות הטיפול

ישנם סוגים שונים של טיפולים, המוצעים כיום לסובלים מהסתיידות בכתף, שמרביתם נחשבים לשמרניים. טיפול תרופתי, באמצעות תרופות אנטי דלקתיות, הוא אחד הפתרונות וגם הזרקות של קורטיזון לאזור הכתף. טיפול פיזיותרפי הוא אפשרות נוספת והוא כולל תרגילים פיזיותרפיים, העוזרים בשיפור טווח התנועה וחיזוק המקום וכן חימום או קירור האזור הפגוע.

אפשרות אחרת היא ניתוח, שאיננו מצריך אשפוז, אך מתבצע תחת הרדמה. הניתוח כולל הליך של ארטרוסקופיה לכתף, במהלכו חודרים אל הכתף ומבצעים ניתוק של כל האזורים שבהם ישנם משקעים של סידן. אחד הטיפולים היעילים ביות במקרים של הסתיידות בכתף הוא הטיפול בגלי הלם – Shock Wave. גלי ההלם מיוצרים על ידי מכונה מיוחדת, השולחת פולסים של גלים ישירות לאזור ההסתיידות. הגלים גורמים לפירוק הסידן ועוזרים לגוף לסיים את תהליך ספיגתו בצורה מהירה יותר. מדובר בטיפול, המתבצע אחת לשבוע ונמשך כ – 20 דקות. סך כל הטיפול לרוב הוא 3.

יתרונות הטיפול בגלי הלם

הטיפול בגלי הלם במקרים של הסתיידות בכתף עוזר בפירוק המשקעים, כאמור, האחראיים לדלקת המקומית, בזכות התדר הגבוה שנוצר. חלקיקי הסידן, באותם מצבורים, מפונים על ידי זרם הדם, מה שמאפשר לגוף להחלים מהר יותר ובצורה טובה יותר.

גלי ההלם מעוררים תהליכים של ריפוי, משפרים את זרימת הדם ומאפשרים אספקת חמצן טובה יותר אל הרקמות הפגועות. נוצרים כלי דם חדשים במקום הפגוע ומתחדשת זרימת החמצן אליהם. במצבים מסוימים של הסתיידות בכתף, מומלץ למטופל לשלב בין טיפול בגלי הלם לתרגילים פיזיותרפיים, העוזרים בחיזוק השרירים ובחגורת הכתף, שנחלשת עם הזמן ובמיוחד בתקופת ההסתיידות.

ההחלמה לאחר טיפול בגלי הלם מהירה יותר מהחלמה מניתוח, שאורכת בדרך כלל תקופה של 6 עד 8 שבועות. אולם, כדי לשמור על תוצאותיה המצוינות חשוב להקפיד לבצע תרגילי חיזוק וכמובן לשמור על אורח חיים נכון ובריא. פנייה לפיזיותרפיסט ומטפל, המתמחה בטיפול בגלי הלם, היא הדרך הנכונה להתמודד עם מקרים של הסתיידות בכתף וכן גם כדי למנוע את החמרתה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו