דלקת פרקים

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דלקת פרקיםדלקת פרקים היא שם כולל של מחלות, הפוגעות ישירות במפרקים השונים של הגוף. מחלות אלו נפוצות בעיקר אצל מבוגרים בני 65 ומעלה ויותר אצל נשים מגברים.

ישנן יותר מ – 200 מחלות שונות, הבאות לידי ביטוי בדלקות בפרקים, חלקן נחשבות לנדירות מאד בעוד שאחרות שכיחות יותר. במקרים מסוימים פוגעת הדלקת בכמה מפרקים בגוף, ובמקרים אחרים במפרק אחד. הטיפול המוצע כיום מותאם למיקומה של הדלקת וגם מידת עוצמתה, הוא יכול להיות באמצעות תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים, באמצעות תרגילים פיזיותרפיים או, כפתרון חלופי, טיפול באמצעות גלי הלם.

הסיבות לדלקת פרקים

הסיבות לדלקת פרקים יכולות להיות רבות ומגוונות. במקרים מסוימים מדובר בכשל במערכת החיסון, הגורם לתגובות דלקתיות בפרקים. במקרים אחרים מדובר בנגיף, שחדר אל הגוף, בפטרייה או בחיידק שגרמו לדלקת במפרק. חבלה ישירה בפרק היא סיבה נוספת לדלקת וגם עומס יתר על המפרק או פעילות הנעשית באופן לא נכון יכולים לגרום לכך (מה שנפוץ מאד במיוחד בקרב ספורטאים). מחלות מטבוליות, הכוללות שקיעה של גבישים במפרקים הם סיבה נוספת וכך גם גורמים גנטיים יחד עם גורמים סביבתיים, כמו חדרה, זיהום אוויר, עישון ועוד.

כיצד באה לידי ביטוי הדלקת

מכיוון שהסיבות לדלקת הן רבות, התסמינים מגוונים גם כן ולכל סיבה סוג אחר של תסמינים לרוב. באופן כללי, כשמדובר בדלקת פרקים התסמינים יהיו בדרך כלל אדמומית במקום, כאב, רגישות למגע וגם נפיחות. תסמינים אלה יכולים להופיע מיד לאחר מנוחה, או, כשמדובר בדלקת מסיבה אחרת, להתגבר דווקא לאחר המאמץ. במקרים מסוימים הדלקת חולפת בתוך פרק זמן קצר ובמקרים אחרים הופכת לכרונית.

אבחון הבעיה

אבחון מקיף ומעמיק יכול לעזור במציאת הפתרון הנכון לבעיה. במסגרת האבחון נבדקים הסימפטומים השונים שמהם סובל המטופל, מיקומם המדויק וגם משך הופעתם ודרגת חומרתם. הרופא המטפל מבצע בדיקות פיזיות כדי לבדוק את השינויים המבניים במפרקים, את מידת הנפיחות ואת טווח התנועה של המפרק הנגוע. במקביל, מתבצעות בדיקות דימות שונות, כמו MRI או CT.

טיפול באמצעות גלי הלם במקרים של דלקת פרקים

ישנם כיום מספר טיפולים שונים, המוצעים במקרה של דלקת פרקים. סוג הטיפול מוצע לרוב בהתאם לסיבות שבגינן הופיעה הבעיה וגם מידת חומרתה. תרופות אנטיביוטיות הן פתרון מסוג אחד, טיפולים פיזיותרפיים הם פתרון אחר וגם ניתוח מוצע לעיתים. לא מעט מטופלים מעדיפים לבחור בהליכים אחרים, כמו טיפול באמצעות גלי הלם.ידיים

הטיפול באופן זה יכול להחליף את הניתוח והוא איננו מלווה בתופעות לוואי או בסכנות. גלי ההלם, שיכולים לעזור במקרים של בעיות אורטופדיות שונות, מעודדים את הגוף להתחיל בתהליך ריפוי ומשפרים את זרימת הדם המגיע אל הפרק המודלק. גלי ההלם משודרים באמצעות מכשיר מיוחד ומאפשרים את החלמתן של הרקמות הפגועות. בעזרתם מתחיל הגוף בבנייה מחודשת של סיבי גיד ובפירוק ההסתיידויות שנוצרו במקום. הטיפול אורך כ – 20 דקות בדרך כלל והוא חלק מסדרה של 5 עד 10 מפגשים.

לעיתים מומלץ למטופל לשלב את הטיפול בגלי הלם במקרים של דלקת פרקים יחד עם טיפולים פיזיותרפיים, הכוללים בין היתר תרגילים שונים. מרבית החולים שעברו את הטיפולים מדווחים על שיפור ניכר בתחושת הכאב כבר לאחר הטיפול הראשון ובריפוי מלא לאחר תקופה קצרה. את הטיפול עצמו מבצע מטפל מומחה בעל הכשרה רלוונטית ועם ניסיון של שנים. כל זאת, רק לאחר שבוצע אבחון מקיף כדי לבדוק את הסיבות לבעיה ואת מיקומה המדויק של הדלקת.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו