דלקות ושינויים ניווניים בכתף

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

20דלקות ושינויים ניווניים בכתף אחוז מהמבוגרים סובלים מזה ומדובר בתופעה מטרידה ולא נעימה. דלקות ושינויים ניווניים בכתף, האופייניים בעיקר לגיל המבוגר, עשויים להשפיע לא מעט בחיי היום יום ולהיות מלווים בכאבים חזקים.

מפרק הכתף, שנמצא בין עצם הזרוע לבין עצם השכמה, מאפשר לנו טווח תנועה גדול במיוחד. כמו מפרקים אחרים בגוף, גם הוא נתון לתהליכי שחיקה עם השנים, לחבלות וגם לבעיות שונות, כמו דלקות למשל. עם הזמן, וככל שמתבגרים, הופך ומתגבר יותר ויותר תהליך השחיקה, הן בעצמות והן בסחוס. הדבר מפחית את בידודן זו מזה ולמגע ישיר ביניהן. כל זה מוביל לכאב רב מאד, שהטיפול בו כיום מגוון: תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאב, תרגילים פיזיותרפיים וטיפול באמצעות גלי הלם.

אבחון הבעיה

חיכוך העצמות בכתף מוביל הן לכאב רב מאד והן למוגבלות בתנועה. השינויים הניווניים בכתף וכך גם הדלקת, שיכולה להופיע, משפיעים לא מעט על התנהלותו היום יומית של הסובל מכך וגם על השינה. כל תנועה, ולו הקלה ביותר, עם הכתף, מפריעה לשינה במהלך הלילה וגורמת ככל שחולף הזמן לעייפות רבה.

רגישות באזור הכתף, בשל תהליכים אלה, נוקשות באזור ותחושת חוסר נוחות, נפיחות מקומית וגם דלדול שרירים בעקבות התהליך הדלקתי, הם סימפטומים נוספים, הנלווים לכאב, שיכולים להופיע בעוצמות שונות. מכיוון שמדובר בסימפטומים, המאפיינים בעיות בריאות נוספות, ולא רק דלקות ושינויים ניווניים בכתף, חשוב לבצע בדיקות שונות לצורך אבחון מדויק. האבחון מתבסס הן על תיאור תחושותיו של המטופל עצמו, הסובל מכך, והן על בדיקות אבחנתיות שונות, כמו צילומי רנטגן, MRI, CT ועוד.

טיפול באמצעות גלי הלם

הטיפול המוצע כיום לסובלים מדלקות ושינויים ניווניים בכתף נקבע בהתאם לעוצמת הכאב ומורכבות הבעיה. ישנן מספר שיטות טיפול, כשהפופולאריות שבהן הוא הטיפול הפיזיותרפי והטיפול התרופתי, הכולל תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים. במקרים מסוימים, הנחשבים למורכבים וחמורים יותר, יוצא הליך ניתוח הכולל החלפת מפרק הכתף, בין אם באופן מלא ובין אם באופן חלקי.

אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות גלי הלם, המספק מענה במקרים של בעיות אורטופדיות שונות, לרבות כאלו הנגרמות בשל דלקות מקומיות או שינויים ניווניים. שיטת טיפול זו מציעה יתרונות רבים, ההופכים אותה למועדפת על רבים. שלא כמו ניתוח היא איננה פולשנית ואיננה מלווה בסכנות. שלא כמו תרופות, היא איננה מלווה בתופעות לוואי כלשהן והיא יכולה להתאים לרבים.

גלי ההלם חודרים ישירות אל האזור הדלקתי וגורמים לזרימת דם טובה יותר ובכך גם להעברת חמצן אל הרקמות הפגועות. הם מעודדים את התחדשות הרקמות ומאפשרים ריפוי מהיר הרבה יותר. הם מטפלים בהסתיידויות של סידן באזורים אלה, האופייניים לגילאים המבוגרים ומאפשרים למקום להחלים באופן מלא.טיפול בגלי הלם

הטיפול בגלי הלם הוא טיפול פשוט, אך מדויק ויעיל מאד. הוא מתבסס על טכנולוגיות מתקדמות, בעזרתן נהגו בעבר למוסס אבנים בכליות, הוא איננו מכאיב וגם מהיר. טיפול זה כולל לרוב מספר מפגשים, בין 5 ל – 10 בהתאם למידת חומרת הבעיה, כשכל מפגש אורך לרוב כ – 20 דקות.

הוא איננו פולשני ויכול להחליף אפילו את הניתוח. במקרים מסוימים יוצע למטופל, הסובל מדלקות ושינויים ניווניים בכתף, לשלב בין הטיפול בגלי הלם לבין תרגילים פיזיותרפיים, העוזרים בחיזוק שרירי הכתף, משפרים את טווח התנועה ובכך מפחיתים את הכאב עצמו, הנלווה לתהליך השחיקה ולדלקת המקומית. הדבר מצוין למבוגרים ולצעירים וגם לכאלה, העוסקים בספורט וסובלים מדלקות כרוניות באזורים מסוימים.

דלקות רבות עלולות להתרחש בגוף, וחלקן מתפתחות לדלקות ניווניות. כפי שניתן להסיק משמן, דלקות אלה פוגעות באופן משמעותי בתפקוד האיבר או המערכת הפגועים, לעתים עד למצב שהדלקת עצמה הופכת ל"כסף קטן" ביחס לבעיות האחרות. שינויים ניווניים עלולים להתרחש אצל כל אדם, אם כי הנתונים מראים שיש מספר קבוצות סיכון – לדוגמא אנשים מבוגרים.

חשוב לזכור שלמרות שדלקות ניווניות מתרחשות לאורך זמן, וחרף העובדה שלא תמיד ניתן למנוע אותן, ברמת הטיפול יש לא מעט דברים שניתן לעשות.

מגוון שינויים ניווניים המלווים בדלקת

המצב הראשון הוא דלקת מפרקים ניוונית, הגורמת להפרעה משמעותית במפרקים השונים עד לאובדן הסחוס המפרקי, לצמיחה של בליטות עצת בהם ולדלקות כתופעות לוואי. המחלה נפוצה מאד בקרב האוכלוסייה המבוגרת, כשעל פי ההערכות כשמונה מבין עשרה אנשים בגיל 65 ומעלה סובל ממנה, גם אם רק בקרב כשישים אחוזים יופיעו התסמינים. ייתכן שהדלקת תופיע גם בגילאים מבוגרים יותר, כאשר כאן הסיבה בדרך כלל תהיה פגיעה טראומותית במפרקים.

דוגמא נוספת היא כאבי גב, שעלולים להיגרם עקב שינויים ניווניים בעמוד השדרה. גם כאן גורם הסיכון העיקרי הוא הגיל, כשהזדקנות הגוף מעבירה את העומס משרירי הגב אל המפרקים, מה שיוצר עומס שמביא לאותם שינויים. התהליכים עלולים לגרום להחלשת הדיסק ולמצב הלא פשוט של פריצת דיסק. מעבר לגיל ייתכן שהבעיה תיגרם או תוחמר עקב בעיות ביציבה, ישיבה ממושכת ולא נכונה של האדם, פגיעה נקודתית באזור ועוד.

שיטת טיפול מרכזית: גלי הלם

יש כיום מגוון רחב של טיפולים לבעיות ניווניות דוגמת אלה שהוזכרו מעלה, אם כי צריך לזכור דבר אחד: ברוב המקרים לא תוכלו להפסיק את הניוון, מעצם היותו ניוון. מה שכן נהוג לעשות – והטיפולים הקיימים בנקודת הזמן הנוכחית מתמקדים בכך – הוא לנסות להאט את ההתנוונות תוך כדי הקלה על הכאבים ועל התסמינים הלא נעימים הכרוכים בה.

מכיוון שההתנוונות גורמת לדלקות ולכאבים באזורים הבעייתיים, כך חלק ניכר מהטיפולים מתמקד בהקלה על הדלקת או הכאבים: תרופות אנטי דלקתיות עשויות להיכנס לתמונה, ובדרך כלל ייתן אותן הגורם המטפל כקו ראשון של הטיפולים. הבעיה היא חלק מהתרופות כוללות תופעות לוואי, ושברוב המקרים צריך להשתמש בהן בתקופה ארוכה (מצבים ניווניים עלולים להיות כרוניים).

שיטות התמודדות אחרות עם שינויים ניווניים

צורת התמודדות אחרת עם הכאבים, הדלקות וחוסר הנוחות היא באמצעות טיפולים שיקומיים העובדים על אותם אזורים בגוף. אם מדובר בכאבי גב, ניתן לטפל באממעות פיזיותרפיה, עיסויים או טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לשפר את המצב. היתרון בטיפול בגלי הלם הוא שאין בדרך כלל תופעות לוואי, אבל מצד שני היעילות של הטיפולים היא נמוכה בטווח הארוך. יכול להיות שתהיה כאן הקלה בתסמינים, אבל היא תהיה נקודתית.ידיים

בשנים האחרונות הבינו יותר ויותר ישראלים את היתרונות שיכולה להיות לשיטת הטיפול בגלי הלם, שנפוצה מאד בטיפול בדלקות כמכלול. העיקרון בשיטה הזו הוא שמשלחים גלי הלם בעוצמות ובגדלים שונים לאזור המיועד בגוף, במטרה "לזעזע" אותו ולהעיר את הגוף כך שיילחם בדלקות ובסיבוכים האחרים.

בניגוד לטיפולים אחרים, גלי ההלם דווקא כן עשויים לספק פתרון ארוך טווח, בעיקר במקרה של דלקות ניווניות. התוצאות של הטיפולים האלה אינן מיידיות – בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר טיפולים עד שמרגישים בהבדל משמעותי. המחיר לא תמיד זול, אבל יש אפשרות לקבלת החזרים דרך קופות החולים או ביטוחי הבריאות הפרטיים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו