דלקת גיד הפיקה

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דלקת גיד הפיקהספורטאים חובבנים וגם מקצוענים נוטים לסבול מפציעות ספורט ותופעות שונות, המגבילות את יכולת התנועה שלהם ומלוות בכאבים עצומים.

דלקת גיד הפיקה אופיינית מאד לספורטאים, המעמיסים על עצמם ועל גופם לא מעט וכחלק מפעילותם הגופנית מבצעים ניתורים רבים.

הדלקת מלווה בכאב והיא נפוצה בין גילאי העשרה ועד לגיל 40. הכאב מופיע לרוב בגיד הפיקה עצמו, בקצהו העליון ובסמוך לפיקה. אולם, ישנם מצבים בהם הכאב מופיע גם קרוב יותר לעצם, לאורך הגיד.

כיצד זה בא לידי ביטוי

דלקת גיד הפיקה באה לידי ביטוי, תחילה, ככאב עמום ממוקד, המופיע באזור הגיד. ספורטאים הסובלים מכך לרוב ממשיכים להתאמן כרגיל, אולם עם הזמן, ככל שהכאב מתגבר, פעילותם מצטמצמת. בתחילה מופיע הכאב הזמן מאמץ ונעלם ככל שמתאמנים יותר ויותר. הוא יכול גם להופיע לאחר ישיבה במשך זמן רב, מיד עם הקימה.

מדוע זה קורה

הסיבה העיקרית לדלקת בגיד הפיקה הוא עומס יתר ופציעות ספורט. אימונים רבים, בהם לוקחים חלק ספורטאים חובבנים וגם מקצוענים גורמים לעומס רב מאד על פיקת הברך, מה שמוביל בסופו של דבר לדלקת מקומית. התופעה נפוצה יותר בקרב גברים, הסובלים מכך פי 2 מנשים. כדורסלנים, למשל, נוטים לסבול מדלקת זו יותר מכדורגלנים.סימן שאלה

סוג הפעילות הגופנית משפיעה על הסבירות ללקות בכך וככל שמעורבים בה ניתורים רבים, כך היא עולה. למרות שהכאב עצמו איננו משפיע באופן כלשהו על הגיד, חשוב לטפל בכך מוקדם ככל שניתן בשל השפעתו על התנהלותו של הספורטאי והמגבלות בתנועה, הנלוות לכך.

אבחון

כדי לאבחן את הדלקת מתייחס הרופא לסימפטומים, המתוארים על ידי המטופל, למיקומו של הכאב וגם לאופיו. המטופל מתבקש לרדת ממדרגה, ואז נמדדת הזווית בברך המייצגת את הנקודה/את הרגע שבו הוא חש את הכאב. ככל שהזווית שמתקבלת בבדיקה גדולה יותר, המצב טוב יותר. ככל שהיא קטנה, המצב קשה יותר ומצריך טיפול בהתאם. במקרים מסוימים, ככל מהאבחון, מבצעים גם בדיקת הדמיה כמו CT.

הטיפול בדלקת גיד הפיקה באמצעות גלי הלם

הטיפול בדלקת גיד הפיקה יכול להיעשות באמצעות תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים. גם ביצוע תרגילים מיוחדים יכולים לסייע וכמובן מנוחה והפחתת העומס (מספר האימונים לכל שבוע). כיום, ישנה אפשרות נוספת – טיפול באמצעות גלי הלם.

שיטת טיפול זו מתבססת על טכנולוגיה משנות ה – 90 שאפשרה ריסוק אבנים בכליות בדיוק רב. בעזרת גלי ההלם, המשודרים ישירות לאזור הפיקה, למקום הדלקת, מתפרקות ההסתיידויות שנוצרו בגיד ומתאפשרת זרימת דם טובה יותר אל המקום ואספקת חמצן רבה יותר. גלי ההלם מזרזים את התחדשותן של הרקמות ומאפשרים החלמה מהירה של המקום.

יתרונות הטיפול בגלי הלם

לטיפול בדלקת גיד הפיקה באמצעות גלי הלם ישנם לא מעט יתרונות, ההופכים אותו למבוקש מאד לאחרונה. שלא כמו ניתוח למשל, הוא איננו פולשני ולא מלווה בסכנות. אין צורך באשפוז והוא ללא תופעות לוואי. הטיפול אורך כ – 20 דקות בדרך כלל (טיפול מהיר יחסית) והוא חלק מסדרה של מספר טיפולים, מספר הנקבע בהתאם למידת חומרת הבעיה.

טיפול זה נחשב לטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ולרוב כבר לאחר המפגש הראשון ניתן לחוש בהקלה רבה בעוצמת הכאב. גלי ההלם משמשים כמענה טיפולי לבעיות אורטופדיות שונות ואפשר לשלב אותם לצד טיפול פיזיותרפי כדי לקבל מענה מקיף. את הטיפול בפועל מבצעים מטפלים מוסמכים בעלי הכשרה רלוונטית ועם ידע רב בתחום, מטפלים המבצעים את ההליך לאחר אבחון מעמיק והתייחסות לכל הסימפטומים הנלווים לתופעה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו