דלדול העצם – אוסטאופורוזיס

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דלדול העצם – אוסטאופורוזיסאוסטאופורוזיס, דלדול העצם, היא תופעה נפוצה מאד ובעיקר אצל נשים לאחר גיל המעבר. מדובר במחלת עצם, הנגרמת בשל ירידה בדחיסות העצם ודלדולה לאורך השנים.

עובדה זו חושפת את העצם לשברים, המגבילים בסופו של דבר את התנועה ויכולים לגרום גם לכאב כרוני בלתי פוסק. לא תמיד ניתן למנוע את המחלה, אולם כן ניתן למנוע את השברים הנלווים לה ואת חולשתה של העצם עצמה. תזונה נכונה, עשירה במינרלים ורכיבים תזונתיים חשובים, פעילות גופנית וגם טיפול הורמונאלי יכולים לעזור. אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות גלי הלם, העוזרים באיחוי ובריפוי השברים ובכך משפרים משמעותית את התנהלות האישה ואת יכולתה להתמודד עם הבעיה.

מאפייני המחלה וגורמי סיכון

אוסטאופורוזיס גורמת לדלדול ולחולשת העצמות. נשים, הסובלות מכך, נוטות לסבול משברים בירך, משברים באמות וגם משברים בחוליות. על פי נתוני משרד הבריאות, כמעט 10 אחוזים מהנשים סובלות מהמחלה, כשבטווח הגילאים 45 עד 64 סובלות מכך 13 אחוז מהנשים ובקרב נשים מעל לגיל 65, 32 אחוזים. ישנם מספר גורמי סיכון למחלה, חלקם פיזיולוגיים וחלקם גנטיים.

גם סגנון חייה של האישה משפיע על כך, לרבות תזונתה והפעילות שבה היא עוסקת. גורמי הסיכון המולדים של המחלה הם נטייה גנטית, כמו מבנה העצמות למשל הנוטים לסבול מכך, גם הגיל הוא גורם סיכון (כמעט 50 אחוזים מהנשים תסבולנה מאוסטיאופורוזיס בגיל 70 ומעלה), המגדר (נשים סובלות מכך פי 10 יותר מגברים), מבנה הגוף (נשים רזות נוטות לסבול מכך יותר מנשים מלאות) ומצב בריאותי (נשים, הסובלות ממחלות כרוניות שונות וגם מרמות נמוכות של אסטרוגן חשופות למחלה יותר).

הטיפול באמצעות גלי הלם

ניתן, כאמור, להפחית את הסיכוי ללקות במחלה וגם את הסיכוי לשברים, ובמיוחד כשמדובר במשקל עודף ובחוסר פעילות גופנית, הנחשבים לאחת הסיבות לכך. מחסור בוויטמין D ותזונה שאיננה עשירה בסידן יכולים לגרום לפגיעה בעצם ולהחליש אותה. שינוי תזונתי, הכולל תפריט עשיר בפירות וירקות, המכילים מינרלים חשובים כמו אשלגן ומגנזיום הוא פתרון מצוין. במידה ונמצא שהאישה חולה במחלה ועצמותיה שבירות יותר בשל מחסור בסידן, ניתן לבחור גם בהליך טיפולי מיוחד – טיפול באמצעות גלי הלם.

גלי ההלם, המשודרים על ידי מכשיר מיוחד, מעודדים את איחוי השברים וכן מזרזים את צמיחת הרקמות החדשות. גלי ההלם חודרים ישירות אל הרקמות הרכות ומשחררים אנרגיה בשטח עצום. הם מגרים את העצם החולה ומעודדים את החלמתה. לשיטת טיפול זו יתרונות רבים. לא מדובר בהליך פולשני, כזה המלווה בסכנות ובתופעות לוואי וכן בהליך הידוע באחוזי ההצלחה הגבוהים שלו.טיפול בגלי הלם

על פי מספר מחקרים נמצא כי 75 מהמטופלים שסבלו מאוסטאופורוזיס וקיבלו טיפול בגלי הלם, נהנו מריפוי מלא, הבא לידי ביטוי הן בהתגבשות העצם והן בירידה בכל התסמינים הנלווים לכך. גם אם לחלקם הופיעו תגובות מקומיות, כמו שטחי דם קטנים או התנפחות, הדבר היה זניח מאד ולא היה מלווה לצד סיבוכים כלשהם. מדובר, אם כך, בטיפול יעיל ומומלץ מאד לסובלים מאוסטאופורוזיס, טיפול שיכול להחליף טיפולים אחרים ובמקרים מסוימים להיות נלווה לצד טיפול פיזיותרפי.

חשוב לדעת

כדי לשמור על תוצאותיו מומלץ גם להקפיד על אורח חיים נכון ובריא, המשלב פעילות גופנית באופן סדיר, תזונה נכונה ובריאה הכוללת את כל הוויטמינים והמינרלים החשובים וגם מנוחה מעת לעת. הפוטנציאל שבגלי ההלם לעיבוי ולצמיחה של תאי עצם חדשים הופך אותם לפתרון טיפולי אידיאלי לנשים רבות הסובלות מאוסטאופורוזיס, כאלו המעוניינים להחזיר לגופן את החיוניות שאבדה לו עם השנים וליהנות מפעילות מלאה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו