טיפול בגלי הלם לדורבן

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

טיפול בגלי הלם לדורבןמדובר בתופעה שכיחה מאד, ממנה סובל 1 מתוך 10 אנשים לפחות. דורבן הינה דלקת כרונית, המופיעה בחיבור שבין הרצועה לבין עצם העקב. הדלקת מלווה בתחושת דקירות מקומיות עזות מאד, המופיעות לרוב בתחילת היום.

ככל שזרימת הדם אל המקום מתגברת, כך הכאב הולך ופוחת, אולם בעת שינוי תנוחה ומעבר ממצב של מנוחה לתנועה, הוא מופיע שוב. ישנם סוגים שונים של טיפולים, המוצעים כיום לסובלים מכך, כשאחד מהם הוא טיפול באמצעות גלי הלם הנחשב לאחת משיטות הטיפול היעילות ביותר, זו המשיגה אחוזי ריפוי גבוהים במיוחד.

כיצד באה לידי ביטוי התופעה

דורבן בעקב הינו דלקת, כאמור, המופיע בסמוך לעקב. התסמינים הנלווים לדלקת הוא כאב ודקירות חדות מקומיות, המופיעים לאחר שינה ארוכה, שמיד אחריה צועדים מספר דקות. הסיבה העיקרית לכך הוא עומס יתר, שנוצר על הפסיה הפלנטרית, מה שמובילים להיווצרות של קרעים מזעריים ותהליכים של הצטלקות שאיננה תקינה.

כל אלה גורמים ליצירת בליל של סיבים, הכולא בתוכו קצוות של כלי דם וגם עצבים ולעיתים אף משקעי סידן. לעיתים מופיעה הדלקת ללא סיבה ברורה ולעיתים ישנם מצבים המעודדים את היווצרותה. למשל, משקל יתר, עבודה הכוללת עמידה במשך שעות רבות, ליקוי במבנה כף הרגל, כמו פלטפוס למשל או קשת גבוהה, וגם אימונים על משטחי אימון קשיחים. חבלות בקרסול ונעליים שאינן מתאימות לכך הרגל הם גורמי סיכון נוספים.

גלי הלם כמענה טיפול

אפשרויות הטיפול המוצעות כיום לסובלים מדורבן הן רבות. במקרים מסוימים מוצעים לסובלים מכך מדרסים מיוחדים ובמקרים אחרים תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים. אפשרות נוספת הם גלי ההלם.

הטיפול באמצעות גלי הלם במקרים של דורבן נחשב לאחד מאפשרויות הטיפול היעילות ביותר. זהו טיפול שאיננו פולשני, טיפול המתבסס על טכנולוגיה שנכנסה לשימוש כבר בשנות ה – 90 ואפשרה לבצע הליך של ריסוק אבנים בכליות בצורה ממוקדת ויעילה. גלי ההלם משודרים על ידי מכשיר מיוחד, והם מגיעים ישירות אל האזור הפגוע בעקב, היכן שהתפתחה הדלקת.טיפול

הם מרעידים את הזיז הגרמי וממיסים אותו. הם מעודדים את הגוף ליצר כלי דם חדשים ובכך משפרים את אספקת החמצן אל הרקמה הפגועה. הם משפרים את יכולת הריפוי של הגוף ועושים זאת בתוך פרק זמן קצר.

הטיפול באמצעות גלי הלם מוצע במקרים של בעיות אורטופדיות שונות והוא יכול להחליף גם ניתוחים מורכבים שההחלמה מהם ארוכה ולא פשוטה. הטיפול עצמו הינו הליך קצר יחסית שאורך כ – 20 דקות ולרוב הינו חלק מסדרה של 5 עד 10 טיפולים. הטיפול, במקרים של דורבן, מתבצע בפועל רק לאחר אבחון מעמיק וזיהוי מקור הבעיה. אבחון הכולל תשאול המטופל, בדיקות הדמיה פעמים רבות וביצוע בדיקה פיזית. במקרים מסוימים הוא גם יוצע בשילוב עם תרגילים פיזיותרפיים, דיקור סיני או עיסוי כדי לתת מענה מקיף יותר והזדמנות לריפוי טוב יותר.

הטיפול בגלי הלם – כדאי וחשוב לדעת

מכיוון שכף הרגל שלנו נושאת את כל משקל הגוף שלנו, היא נתונה לעומסים וללחצים אדירים. עומסים ולחצים אלה משנים עם הזמן את המבנה שלה וגם יכולים לגרום לעיוותים משמעותיים, לכאבים ואף גם לנזק בסחוס. הטיפולמופתעת באמצעות גלי הלם במקרים של דורבן מתמקד אמנם בעקב אך במקביל כולל מוקדים נוספים בכף הרגל המושפעים מהעומס לא מעט. כך ניתן לספק מענה מוצלח יותר ולמנוע בעיות אחרות בהמשך, כמו שינויים ניווניים, הסתיידות, נימול, דלקות ועוד.

למי מתאים הטיפול באמצעות גלי הלם?

הטיפול מתאים כמעט לכל מי שסובל מכאבי דורבן ועובר אבחון על ידי רופא המטפל בגלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן. ישנם גורמי סיכון להיווצרות כאבי טיפול בדורבן שמגבירים את הסיכוי של המטופלים לסבול ממנו. מטופלים שעומדים הרבה על הרגליים במסגרת עבודתם או אורח חייהם, נעילה של נעליים לא מתאימות, מטופלים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת שאינה מפוקחת כראוי, מטופלים שהם בהשמנת יתר, ספורטים בטווח הגילאים של 40 עד 60 ועוד.

מה יתרונות של גלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן?

כשמדובר בכאבי דורבן מדובר בכאב טורדני ומתמשך שלא תמיד יש עבורו פתרון. טיפול בכאבי דורבן באמצעות גלי הלם הוא טיפול לא חודרני או פולשני, אין תופעות לוואי מיוחדות לאחר הטיפול, לא נדרשת הערכות מיוחדת של המטופל והוא אינו מקרין קרינה מסוכנת. הטיפול מאפשר להחליף טיפולים אורתופדים מורכבים וארוכי טווח ומאפשר הקלה באופן מהיר יחסית. אחוזי ההצלחה של גלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן גבוהים במיוחד. הטיפול אינו אורך זמן ממושך, ולעיתים ניתן להרגיש הקלה כבר אחרי שלושה מפגשים. פעמים רבות מטופלים בעלי ביטוח פרטי יכולים לקבל החזר מהביטוח עבור הטיפול.

מה תהליך הטיפול?

טיפול בכאבי דורבן באמצעות גלי הלם יתחיל מאבחון של הרופא המטפל שעוסק בתחום זה. הרופא יבחן את המצב ויעריך את תוכנית הטיפולים המומלצת שתוביל לפתרון הבעיה. התוכנית תכלול את עוצמת הטיפול, משך הטיפול, כמות המפגשים וכל כמה זמן יתקיימו. לאחר ביצוע כל הטיפולים במסגרת התוכנית ניתן לעבור אבחון מחודש כדי לבדוק אם הבעיה נפתרה או שכדאי להתחיל בתוכנית טיפול חדשה. כפי שציינו אחוזי ההצלחה בטיפול גבוהים ולכן אם הטיפול לא עזר בשלב הראשוני שווה להתייעץ שוב עם הרופא המטפל.

לסיכום, אם אתם סובלים מכאבים בכף הרגל ולא בטוחים מה זה, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לקבוע תור לאורטופד שיאבחן את הבעיה בצורה יסודית ויתאים עבורכם את הטיפול המתאים. לאחר האבחנה, יהיה קל יותר להבין איך כדאי לטפל באופן יותר מדויק.

גלי הלם לדורבןגלי הלם הם אחת השיטות הטובות ביותר לטיפול בדורבן. למעשה האפקטיביות של גלי הלם לדורבן היא עבור 90%-95% מהמקרים. מהם גלי הלם? מה זה דורבן? כיצד גלי הלם מסייעים לטיפול בדורבן? על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

גלי הלם לדורבן- מה זה דורבן?

דורבן הוא מונח שמתאר אבחנה רפואית. מדובר למעשה במצב דלקתי של הרצועה האורכית בתחתית כף הרגל. הדורבן גורם לכאבים חזקים בדריכה על כף הרגל, במיוחד באזור העקב. 

לרצועה האורכית בתחתית כף הרגל יש מספר תפקידים-

 • מחברת את עצמות כף הרגל
 • עוטפת את השרירים
 • שומרת על הקשת האורכית של כף הרגל

כאשר הרצועה האורכית בתחתית כף הרגל עובר תהליך ניווני, עלולה להיגרם דלקת. במקרים מסוימים המצב יגרום אף להופעת זיז גרמי, כלומר להסתיידות באזור. בצילום, הזיז הגרמי נקרא כמו קוץ. מהסיבה הזו נקבע המונח דורבן. 

גלי הלם לדורבן- מה הגורמים לדורבן?

דורבן יכול להיגרם מסיבות שונות. הסיבה הנפוצה ביותר לדורבן היא דלקת מקומית. הדלקת נגרמת כתוצאה מתהליך ניווני של הרצועה האורכית. בדרך כלל ייגרם כתוצאה מעומסים חוזרים על כף הרגל. עומסים חוזרים הם עמידה ממושכת, נעליים לא טובות, עודף משקל, חוסר איזון שרירי, מבנה לא תקין של כף הרגל כמו לדוגמא פלטפוס, פעילות ספורטיבית מאומצת כמו ריצה, מכה ישירה ואף מצב נפשי. עומסים אלה עלולים לגרום להופעה של דלקת ברצועה האורכית ובמקרים מסוימים להסתיידות שלה. מצב זה גורם לכאבים חזקים. 

 

גלי הלם לדורבן- תסמינים של דורבן

התסמינים המרכזיים של דורבן הם כאבים- 

 • דורבן עלול לגרום לכאבים בדריכה באזור העקב לאחר פעילות ממושכת. גם עמידה ממושכת במהלך היום יכולה לגרום לכאבים באזור. 
 • דורבן עלול לגרום לכאבים בדריכה באזור העקב לאחר מנוחה. לאחר שינה או לאחר שכיבה ממושכת יכול להיגרם כאב באזור. 
 • דורבן עלול לגרום לשינויים בדפוס ההליכה. בעקבות הכאבים החזקים, המטופל בדרך כלל ימנע מדריכה על האזור הכואב. כתוצאה מכך ההליכה שלו תאופיין בצליעה ובהעמסת משקל על האצבעות ועל הרגל השנייה. 
 • דורבן עלול לגרום לכאב מקומי במישוש אזור העקב.
 • דורבן עלול לגרום לכאב נקודתי וחד באזור הפנימי של העקב והקשת האורכית. 
 • דורבן עלול לגרום לכאבים חזקים בדריכה ראשונה. בדרך כלל הכאבים ייחלשו לאחר מספר צעדים ויחזרו לאחר מאמץ.  

 

גלי הלם לדורבן- איך ניתן לאבחן דורבן?

לדורבן יש תסמינים מסוימים. לעתים כל התסמינים יופיעו ולעתים רק חלק מהם. כמו כן הם יכולים להופיע בעוצמות שונות. על מנת לאבחן דורבן יש לבצע בדיקה קלינית. בבדיקה המטופל יתאר את מצבו והרופא ימשש את האזור. כמו כן יש לבצע צילום רנטגן. בדרך כלל בצילום הרנטגן יהיה ניתן להבחין בזיז גרמי בולט שהתפתח בעצם העקב. במקרים מסוימים הרופא יחליט על בדיקות דימות אחרות כמו MRI או אולטרסאונד. 

 

גלי הלם לדורבן- מהו טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם הוא טיפול שמתבצע על ידי מכשיר עוצמתי. עם טיפול בגלי הלם ניתן לזרז תהליכי ריפוי בבעיות אורתופדיות שונות בגוף שלנו. 

יש שני סוגי מכשירים עיקריים בהם מבצעים טיפול בגלי הלם- 

 • גלי הלם אקוסטיים
 • גלי הלם רדיאליים

שני סוגי המכשירים הללו עובדים בצורה מעט שונה אך מביאים לתוצאות זהות, אפקטיביות וטובות מאוד. לכן, לא משנה באיזה סוג מהמכשירים יבצעו את הטיפול. מה שכן כדאי לקחת בחשבון הוא מקצועיות המטפל שמבצע את הטיפול. חשוב מאוד לבחור במטפל פיזיותרפיסט עם הסמכה לטיפול ועם ידע באנטומיה, פיזיולוגיה ואבחון בעיות אורתופדיות שונות או ברופא מתאים. כאשר אתם בוחרים במטפל מקצועי אתם מגדילים את הסיכוי לטיפול בטוח שיוביל להחלמה. לכן בקשו לראות תעודות מתאימות שיעידו על ידע והסמכה נדרשת. 

כיצד גלי הלם יסייעו לדורבןגלי הלם לדורבן- גלי הלם רדיאליים

מכשיר רדיאלי הוא מכשיר שמתאים לטיפול בדורבן, הסתיידויות ודלקות גידים. במכשיר רדיאלי הפועל על גלי הלם רדיאליים, הגל מתפצל לכמה מוקדים. העצימות המקסימלית נמצאת בנקודת הממשק עם המכשיר. כלומר, ככל שמתרחקים מנקודת הממשק כך הגל מתרחב ונחלש. מכשיר רדיאלי ניתן לקבוע את עצימות הטיפול אך לא את העומק שלו. 

מכשיר רדיאלי גורם הרפיה של השרירים. על ידי כך זרימת הדם טובה יותר. כמו כן, המכשיר מאפשר להוריד איסכמיה מקומית ולשבור את מעגל הנוקשות הגורמת לכאבים באזורים הפגועים. 

 

גלי הלם לדורבן- כיצד גלי הלם יסייעו לדורבן?

טיפולי בגלי הלם יעיל לדורבן בעקבות טיפול במספר אלמנטים-

 • צמיחת כלי דם- דורבן הוא מצב של דלקת כרונית. במצבים כאלה מתרחש מעגל פתולוגי של הרס ובניה של סיבי הגיד שנפגעו. בעקבות העומסים החוזרים על הגיד, נוצר הרס של סיבי הגיד ונוצרת תגובה דלקתית כרונית. טיפול בגלי הלם מעודד צמיחה של כלי דלם חדשים באזור. על ידי כך ניתן לחדש ולהגביר את חילוף החומרים במקום הפגוע. חילוף החומרים המהיר מעורר תהליכי ריפוי.  
 • פירוק הסתיידות- הסתיידויות המצטברות על סיבי הגיד, עלולות לעורר את הדלקת המקומית ולגרום לדלקות גידים. גלי ההלם מרעידים ומפרקים את ההסתיידות על ידי הגלים האקוסטיים שיוצרים והדורבן ניתן לריפוי. 
 • הפחתת תהליך דלקתי- הדורבן נוצר כתוצאה מדלקת ברצועה האורכית. טיפול בגלי הלם עובד על אנרגיה אקוסטית. האנרגיה הזו מעודדת יצירת קולגן. קולגן הוא חומר שנוצר בגוף בתהליכי ריפוי. כמו כן אנרגיה אקוסטית מעודדת פירוק של משקעי סידן ברקמות שעברו הסתיידות. על ידי ייצור קולגן ניתן לבצע תהליכים של בניה ותיקון של רקמות. הקולגן החדש שנוצר במהלך הטיפול הוא חזק ודחוס יותר ומתארגן בצורה אורכית בהתאם למבנה הגיד. בזכות הטיפול ניתן לראות גם ירידה במדדי דם שמעידים על דלקת.
 • הפחתת כאבים- בזמן הטיפול בגלי הלם, מופרשים אנדורפינים. האנדורפינים מפחיתים את הכאבים שחש המטופל ולמעשה משבשים את שדר הכאב שמגיע למוח מהאזור הפצוע. טיפול בגלי הלם יכול לסייע בהפחתת כאבים החל מהטיפול הראשון וכמובן לאורך הטיפולים הנוספים.

טיפול בגלי הלם לדורבןאם לאחרונה כואב לכם לדרוך או אפילו לעמוד בצורה ממושכת על הרגליים, ייתכן שאתם מעוניינים לעבור טיפול בגלי הלם לדורבן. אם כך, מה כולל הטיפול? האם יש יותר מטיפול מומלץ אחד לדורבן ברגל? וכמה עולה טיפול בדורבן ברגל? הנה המדריך המקיף לפניכם (מדריך זה לא מהווה חלופה לייעוץ רפואי).

אם אתם מחפשים מידע לגבי טיפול בגלי הלם לדורבן, כנראה שלאחרונה כבר כואב לכם לדרוך על הרגליים. ייתכן שאתם עומדים במשך זמן רב במהלך היום, ייתכן שאתם ספורטאים או אפילו כלל לא עוסקים בספורט, אבל טיפול בגלי הלם לדורבן לעיתים עשוי להידרש. גם אם אתם לא עוסקים בספורט כלל, מ חקרים מסוימים מצביעים על קשר בין הגורם הגנטי לבין ההתפתחות של דורבן ברגל, מה שנקרא גם Plantar fasciitis, או דלקת ברקמת ה"חיתולית הכפית". 

מה גורם לדורבן ברגל? 

כדי להבין מה גורם לדורבן ברגל, או כדי לדבר על טיפול בדורבן, חשוב להבין את מבנה האזור הזה ברגל מבחינה פיזיולוגית. חשוב להכיר את האזור הנקרא plantar fascia (פלאנטר פאסיה) שהוא מבנה דמוי רצועה העובר מעצם העקב לבסיס האצבעות. 

אזור זה מספק תמיכה ויציבות לכף הרגל. כאשר יש דורבן ברצועה זו, מצב זה יכול לגרום לכאב באזורים בגוף כמו עקב כף הרגל, אבל גם באזור הגב והברכיים. כמו כן, מחקרים מסוימים מצביעים על כך שדורבן ברגל יכול להיגרם גם כתוצאה מגורמים גנטיים, פציעות ספורט, עמידה ממושכת על הרגליים, השמנת יתר ועוד. 

כיצד מטפלים בדורבן ברגל?

לעתים קרובות ניתן לטפל ב-Plantar fasciitis באמצעות תרגילי מתיחה, שקיות קרח ותרופות אנטי דלקתיות. אם המצב הזה נמשך, ייתכן שתצטרכו לעבור טיפול בכאב, או אפילו ניתוח במקרים חמורים יותר. אם לא מטפלים במצב, במקרים מסוימים, הכאב מ- plantar fasciitis יכול להתפשט לחלקים אחרים של הגוף.

כתוצאה מהכאב, אנשים עם דורבן ברגל יחוו בדרך כלל תחושת דקירה חדה ברגליהם. הם עשויים גם להרגיש שכפות הרגליים והאצבעות ברגליים שלהם נפוחות, או שהם מתקשים ללכת או לעמוד במשך יותר מכמה דקות. ולאחר שהבנו מה גורם למצב זה, בואו נדבר על טיפול בגלי הלם לדורבן ברגל.

מה חשוב לדעת על טיפול בגלי הלם?

מה חשוב לדעת על טיפול בדורבן באמצעות בגלי הלם? ובכן, טיפול בגלי הלם הוא טיפול המשמש לטיפול ב- plantar fasciitis כבר מספר שנים. הטיפול מתבסס על גלי קול בעוצמה נמוכה ומתגברת לסירוגין כדי להזרים דם לאזור של ה- plantar fascia, שהיא, כמו שכבר הבנו, הרצועה העוברת מעצם העקב ועד לאצבעות הרגליים.

טיפול בגלי הלם הוכח כיעיל בטיפול בדורבן ברגל, מה שמתבצע על ידי גירוי הרצועה והפחתת כאב ודלקתי. טיפול זה גם הוכח כמפחית נפיחות ומשפר את זרימת הדם, מה שמתבצע באמצעות אותם גלי הדם אשר מסוגלים להרחיב את כלי הדם ולהגביר את זרימתו. מבחינת עלות מול יעילות, טיפול בגלי הלם לדורבן משתלם יותר מטיפולים אחרים כגון פיזיותרפיה או הזרקות סטרואידים, טיפול תרופתי וכיוצא בזה. 

כמה עולה טיפול בגלי הלם לדורבן?

אם אתם שואלים כמה עולה טיפול בגלי הלם לדורבן ברגל, מחיר טיפול לדורבן באמצעות גלי הלם נע בין כמה מאות שקלים בודדים לכל כף רגל. ברוב הקליניקות אתם תמצאו את עצמכם משלמים כ-300 ₪ עבור כל כף רגל.

אם תצטרכו טיפול ב-2 כפות הרגליים שלכם, צפו לשלם כ-550 ₪ ברוב הקליניקות. אבל מעבר למחיר, חשוב לוודא שאתם מוצאים את הקליניקה הנכונה לטיפול בדלקת בכף רגלכם. אם כך, הנה כמה טיפים ודגשים למציאת קליניקה לטיפול בדורבן ברגל. 

טיפים ודגשים למציאת קליניקה לטיפול בדורבן ברגל

 • השתמשו בגוגל לאיתור טיפול בדורבן 

בסופו של דבר, ישנן מרפאות רבות בחוץ וחשוב למצוא אחת שתעזור לכם להרגיש טוב יותר וכמה שיותר מהר, במיוחד אם אתם עוסקים בפעילויות גופניות. אם כך, ערכו את המחקר שלכם לפני שאתם מחליטים באיזו קליניקה טיפולית לבחור. יש בימינו את הכלי הנהדר הזה שנקרא גוגל, בעזרתו תוכלו למצוא המון קליניקות פרטיות שמבצעות טיפול בגלי הלם לדורבן ברגל. 

 • מצאו קליניקה המספקת פתרונות מקיפים לדורבן ברגל 

אמנם יש מי שיגידו לכם כי הטיפול הנפוץ ביותר לדורבן ברגל הוא מנוחה וקרח, אבל טיפולים אחרים עשויים לכלול מתיחה, חיזוק האזור ואף טיפול תרופתי. אם כך, כאשר אתם מחפשים קליניקה לטיפול בגלי הלם, הקפידו לבדוק אם אותה קליניקה מספקת את כל הפתרונות הרפואיים האחרים שמומלצים לטיפול בבעיה. 

 • מצאו קליניקה לפי אזור מגורים

שוב אנחנו מדגישים, השתמשו באינטרנט כדי למצוא קליניקה ליד הבית או העבודה כדי שלא תצטרכו לנסוע רחוק מדי. אם תבחרו לעבור טיפול בגלי הלם לדורבן ברגל, דעו כי הטיפול נמשך כחודשיים בדרך כלל. זה אומר שאתם תצטרכו לבקר בקליניקה לא פעם אחת, אז תוודאו שאתם גורמים לזה להיות נוח עבורכם. 

 • מצאו קליניקה שמתמחה במצבכם הספציפי 

זכרו כי חשוב למצוא קליניקה שיש לה מומחיות בטיפול בדורבן ברגל. כמו כן, חשוב למצוא קליניקה שיש לה את המומחיות בטיפול במצב הספציפי שלכם. למשל, אם אתם עסוקים בפעילויות גופניות מאוד מסוימות, יהיה כדאי לשקול לראות רופא העוסק בפציעות ספורט וכן טיפול בגלי הלם. 

 • כמו כל מוצר ושירות, בדקו חוות דעת מקוונות

כשם שאתם רוכשים מוצר או כמו שאתם מקבלים שירות מסוים ואתם סורקים ובודקים דירוגים וביקורות באינטרנט, ככה תעשו גם כשתעברו טיפול בגלי הלם לדורבן. ישנן כל מיני קליניקות שונות, חלקן מתמחות בטיפול בכאבים, אחרות מתמחות בטיפולים באזורים אחרים בגוף. סקירת הביקורות ברשת תוכלו לעזור לכם לבחור במקום הנכון. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו