טיפול בגלי הלם לדורבן
תפסיקו לסבול!! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!


טיפול בגלי הלם לדורבןמדובר בתופעה שכיחה מאד, ממנה סובל 1 מתוך 10 אנשים לפחות. דורבן הינה דלקת כרונית, המופיעה בחיבור שבין הרצועה לבין עצם העקב. הדלקת מלווה בתחושת דקירות מקומיות עזות מאד, המופיעות לרוב בתחילת היום.

ככל שזרימת הדם אל המקום מתגברת, כך הכאב הולך ופוחת, אולם בעת שינוי תנוחה ומעבר ממצב של מנוחה לתנועה, הוא מופיע שוב. ישנם סוגים שונים של טיפולים, המוצעים כיום לסובלים מכך, כשאחד מהם הוא טיפול באמצעות גלי הלם הנחשב לאחת משיטות הטיפול היעילות ביותר, זו המשיגה אחוזי ריפוי גבוהים במיוחד.

כיצד באה לידי ביטוי התופעה

דורבן בעקב הינו דלקת, כאמור, המופיע בסמוך לעקב. התסמינים הנלווים לדלקת הוא כאב ודקירות חדות מקומיות, המופיעים לאחר שינה ארוכה, שמיד אחריה צועדים מספר דקות. הסיבה העיקרית לכך הוא עומס יתר, שנוצר על הפסיה הפלנטרית, מה שמובילים להיווצרות של קרעים מזעריים ותהליכים של הצטלקות שאיננה תקינה.

כל אלה גורמים ליצירת בליל של סיבים, הכולא בתוכו קצוות של כלי דם וגם עצבים ולעיתים אף משקעי סידן. לעיתים מופיעה הדלקת ללא סיבה ברורה ולעיתים ישנם מצבים המעודדים את היווצרותה. למשל, משקל יתר, עבודה הכוללת עמידה במשך שעות רבות, ליקוי במבנה כף הרגל, כמו פלטפוס למשל או קשת גבוהה, וגם אימונים על משטחי אימון קשיחים. חבלות בקרסול ונעליים שאינן מתאימות לכך הרגל הם גורמי סיכון נוספים.

גלי הלם כמענה טיפול

אפשרויות הטיפול המוצעות כיום לסובלים מדורבן הן רבות. במקרים מסוימים מוצעים לסובלים מכך מדרסים מיוחדים ובמקרים אחרים תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים. אפשרות נוספת הם גלי ההלם.

הטיפול באמצעות גלי הלם במקרים של דורבן נחשב לאחד מאפשרויות הטיפול היעילות ביותר. זהו טיפול שאיננו פולשני, טיפול המתבסס על טכנולוגיה שנכנסה לשימוש כבר בשנות ה – 90 ואפשרה לבצע הליך של ריסוק אבנים בכליות בצורה ממוקדת ויעילה. גלי ההלם משודרים על ידי מכשיר מיוחד, והם מגיעים ישירות אל האזור הפגוע בעקב, היכן שהתפתחה הדלקת.טיפול

הם מרעידים את הזיז הגרמי וממיסים אותו. הם מעודדים את הגוף ליצר כלי דם חדשים ובכך משפרים את אספקת החמצן אל הרקמה הפגועה. הם משפרים את יכולת הריפוי של הגוף ועושים זאת בתוך פרק זמן קצר.

הטיפול באמצעות גלי הלם מוצע במקרים של בעיות אורטופדיות שונות והוא יכול להחליף גם ניתוחים מורכבים שההחלמה מהם ארוכה ולא פשוטה. הטיפול עצמו הינו הליך קצר יחסית שאורך כ – 20 דקות ולרוב הינו חלק מסדרה של 5 עד 10 טיפולים. הטיפול, במקרים של דורבן, מתבצע בפועל רק לאחר אבחון מעמיק וזיהוי מקור הבעיה. אבחון הכולל תשאול המטופל, בדיקות הדמיה פעמים רבות וביצוע בדיקה פיזית. במקרים מסוימים הוא גם יוצע בשילוב עם תרגילים פיזיותרפיים, דיקור סיני או עיסוי כדי לתת מענה מקיף יותר והזדמנות לריפוי טוב יותר.

הטיפול בגלי הלם – כדאי וחשוב לדעת

מכיוון שכף הרגל שלנו נושאת את כל משקל הגוף שלנו, היא נתונה לעומסים וללחצים אדירים. עומסים ולחצים אלה משנים עם הזמן את המבנה שלה וגם יכולים לגרום לעיוותים משמעותיים, לכאבים ואף גם לנזק בסחוס. הטיפולמופתעת באמצעות גלי הלם במקרים של דורבן מתמקד אמנם בעקב אך במקביל כולל מוקדים נוספים בכף הרגל המושפעים מהעומס לא מעט. כך ניתן לספק מענה מוצלח יותר ולמנוע בעיות אחרות בהמשך, כמו שינויים ניווניים, הסתיידות, נימול, דלקות ועוד.

למי מתאים הטיפול באמצעות גלי הלם?

הטיפול מתאים כמעט לכל מי שסובל מכאבי דורבן ועובר אבחון על ידי רופא המטפל בגלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן. ישנם גורמי סיכון להיווצרות כאבי טיפול בדורבן שמגבירים את הסיכוי של המטופלים לסבול ממנו. מטופלים שעומדים הרבה על הרגליים במסגרת עבודתם או אורח חייהם, נעילה של נעליים לא מתאימות, מטופלים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת שאינה מפוקחת כראוי, מטופלים שהם בהשמנת יתר, ספורטים בטווח הגילאים של 40 עד 60 ועוד.

מה יתרונות של גלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן?

כשמדובר בכאבי דורבן מדובר בכאב טורדני ומתמשך שלא תמיד יש עבורו פתרון. טיפול בכאבי דורבן באמצעות גלי הלם הוא טיפול לא חודרני או פולשני, אין תופעות לוואי מיוחדות לאחר הטיפול, לא נדרשת הערכות מיוחדת של המטופל והוא אינו מקרין קרינה מסוכנת. הטיפול מאפשר להחליף טיפולים אורתופדים מורכבים וארוכי טווח ומאפשר הקלה באופן מהיר יחסית. אחוזי ההצלחה של גלי הלם במקרים של טיפול בכאבי דורבן גבוהים במיוחד. הטיפול אינו אורך זמן ממושך, ולעיתים ניתן להרגיש הקלה כבר אחרי שלושה מפגשים. פעמים רבות מטופלים בעלי ביטוח פרטי יכולים לקבל החזר מהביטוח עבור הטיפול.

מה תהליך הטיפול?

טיפול בכאבי דורבן באמצעות גלי הלם יתחיל מאבחון של הרופא המטפל שעוסק בתחום זה. הרופא יבחן את המצב ויעריך את תוכנית הטיפולים המומלצת שתוביל לפתרון הבעיה. התוכנית תכלול את עוצמת הטיפול, משך הטיפול, כמות המפגשים וכל כמה זמן יתקיימו. לאחר ביצוע כל הטיפולים במסגרת התוכנית ניתן לעבור אבחון מחודש כדי לבדוק אם הבעיה נפתרה או שכדאי להתחיל בתוכנית טיפול חדשה. כפי שציינו אחוזי ההצלחה בטיפול גבוהים ולכן אם הטיפול לא עזר בשלב הראשוני שווה להתייעץ שוב עם הרופא המטפל.

לסיכום, אם אתם סובלים מכאבים בכף הרגל ולא בטוחים מה זה, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לקבוע תור לאורטופד שיאבחן את הבעיה בצורה יסודית ויתאים עבורכם את הטיפול המתאים. לאחר האבחנה, יהיה קל יותר להבין איך כדאי לטפל באופן יותר מדויק.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו