גלי הלם לדורבן
תפסיקו לסבול!! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

גלי הלם לדורבןגלי הלם הם אחת השיטות הטובות ביותר לטיפול בדורבן. למעשה האפקטיביות של גלי הלם לדורבן היא עבור 90%-95% מהמקרים. מהם גלי הלם? מה זה דורבן? כיצד גלי הלם מסייעים לטיפול בדורבן? על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

גלי הלם לדורבן- מה זה דורבן?

דורבן הוא מונח שמתאר אבחנה רפואית. מדובר למעשה במצב דלקתי של הרצועה האורכית בתחתית כף הרגל. הדורבן גורם לכאבים חזקים בדריכה על כף הרגל, במיוחד באזור העקב. 

לרצועה האורכית בתחתית כף הרגל יש מספר תפקידים-

 • מחברת את עצמות כף הרגל
 • עוטפת את השרירים
 • שומרת על הקשת האורכית של כף הרגל

כאשר הרצועה האורכית בתחתית כף הרגל עובר תהליך ניווני, עלולה להיגרם דלקת. במקרים מסוימים המצב יגרום אף להופעת זיז גרמי, כלומר להסתיידות באזור. בצילום, הזיז הגרמי נקרא כמו קוץ. מהסיבה הזו נקבע המונח דורבן. 

גלי הלם לדורבן- מה הגורמים לדורבן?

דורבן יכול להיגרם מסיבות שונות. הסיבה הנפוצה ביותר לדורבן היא דלקת מקומית. הדלקת נגרמת כתוצאה מתהליך ניווני של הרצועה האורכית. בדרך כלל ייגרם כתוצאה מעומסים חוזרים על כף הרגל. עומסים חוזרים הם עמידה ממושכת, נעליים לא טובות, עודף משקל, חוסר איזון שרירי, מבנה לא תקין של כף הרגל כמו לדוגמא פלטפוס, פעילות ספורטיבית מאומצת כמו ריצה, מכה ישירה ואף מצב נפשי. עומסים אלה עלולים לגרום להופעה של דלקת ברצועה האורכית ובמקרים מסוימים להסתיידות שלה. מצב זה גורם לכאבים חזקים. 

 

גלי הלם לדורבן- תסמינים של דורבן

התסמינים המרכזיים של דורבן הם כאבים- 

 • דורבן עלול לגרום לכאבים בדריכה באזור העקב לאחר פעילות ממושכת. גם עמידה ממושכת במהלך היום יכולה לגרום לכאבים באזור. 
 • דורבן עלול לגרום לכאבים בדריכה באזור העקב לאחר מנוחה. לאחר שינה או לאחר שכיבה ממושכת יכול להיגרם כאב באזור. 
 • דורבן עלול לגרום לשינויים בדפוס ההליכה. בעקבות הכאבים החזקים, המטופל בדרך כלל ימנע מדריכה על האזור הכואב. כתוצאה מכך ההליכה שלו תאופיין בצליעה ובהעמסת משקל על האצבעות ועל הרגל השנייה. 
 • דורבן עלול לגרום לכאב מקומי במישוש אזור העקב.
 • דורבן עלול לגרום לכאב נקודתי וחד באזור הפנימי של העקב והקשת האורכית. 
 • דורבן עלול לגרום לכאבים חזקים בדריכה ראשונה. בדרך כלל הכאבים ייחלשו לאחר מספר צעדים ויחזרו לאחר מאמץ.  

 

גלי הלם לדורבן- איך ניתן לאבחן דורבן?

לדורבן יש תסמינים מסוימים. לעתים כל התסמינים יופיעו ולעתים רק חלק מהם. כמו כן הם יכולים להופיע בעוצמות שונות. על מנת לאבחן דורבן יש לבצע בדיקה קלינית. בבדיקה המטופל יתאר את מצבו והרופא ימשש את האזור. כמו כן יש לבצע צילום רנטגן. בדרך כלל בצילום הרנטגן יהיה ניתן להבחין בזיז גרמי בולט שהתפתח בעצם העקב. במקרים מסוימים הרופא יחליט על בדיקות דימות אחרות כמו MRI או אולטרסאונד. 

 

גלי הלם לדורבן- מהו טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם הוא טיפול שמתבצע על ידי מכשיר עוצמתי. עם טיפול בגלי הלם ניתן לזרז תהליכי ריפוי בבעיות אורתופדיות שונות בגוף שלנו. 

יש שני סוגי מכשירים עיקריים בהם מבצעים טיפול בגלי הלם- 

 • גלי הלם אקוסטיים
 • גלי הלם רדיאליים

שני סוגי המכשירים הללו עובדים בצורה מעט שונה אך מביאים לתוצאות זהות, אפקטיביות וטובות מאוד. לכן, לא משנה באיזה סוג מהמכשירים יבצעו את הטיפול. מה שכן כדאי לקחת בחשבון הוא מקצועיות המטפל שמבצע את הטיפול. חשוב מאוד לבחור במטפל פיזיותרפיסט עם הסמכה לטיפול ועם ידע באנטומיה, פיזיולוגיה ואבחון בעיות אורתופדיות שונות או ברופא מתאים. כאשר אתם בוחרים במטפל מקצועי אתם מגדילים את הסיכוי לטיפול בטוח שיוביל להחלמה. לכן בקשו לראות תעודות מתאימות שיעידו על ידע והסמכה נדרשת. 

כיצד גלי הלם יסייעו לדורבןגלי הלם לדורבן- גלי הלם רדיאליים

מכשיר רדיאלי הוא מכשיר שמתאים לטיפול בדורבן, הסתיידויות ודלקות גידים. במכשיר רדיאלי הפועל על גלי הלם רדיאליים, הגל מתפצל לכמה מוקדים. העצימות המקסימלית נמצאת בנקודת הממשק עם המכשיר. כלומר, ככל שמתרחקים מנקודת הממשק כך הגל מתרחב ונחלש. מכשיר רדיאלי ניתן לקבוע את עצימות הטיפול אך לא את העומק שלו. 

מכשיר רדיאלי גורם הרפיה של השרירים. על ידי כך זרימת הדם טובה יותר. כמו כן, המכשיר מאפשר להוריד איסכמיה מקומית ולשבור את מעגל הנוקשות הגורמת לכאבים באזורים הפגועים. 

 

גלי הלם לדורבן- כיצד גלי הלם יסייעו לדורבן?

טיפולי בגלי הלם יעיל לדורבן בעקבות טיפול במספר אלמנטים-

 • צמיחת כלי דם- דורבן הוא מצב של דלקת כרונית. במצבים כאלה מתרחש מעגל פתולוגי של הרס ובניה של סיבי הגיד שנפגעו. בעקבות העומסים החוזרים על הגיד, נוצר הרס של סיבי הגיד ונוצרת תגובה דלקתית כרונית. טיפול בגלי הלם מעודד צמיחה של כלי דלם חדשים באזור. על ידי כך ניתן לחדש ולהגביר את חילוף החומרים במקום הפגוע. חילוף החומרים המהיר מעורר תהליכי ריפוי.  
 • פירוק הסתיידות- הסתיידויות המצטברות על סיבי הגיד, עלולות לעורר את הדלקת המקומית ולגרום לדלקות גידים. גלי ההלם מרעידים ומפרקים את ההסתיידות על ידי הגלים האקוסטיים שיוצרים והדורבן ניתן לריפוי. 
 • הפחתת תהליך דלקתי- הדורבן נוצר כתוצאה מדלקת ברצועה האורכית. טיפול בגלי הלם עובד על אנרגיה אקוסטית. האנרגיה הזו מעודדת יצירת קולגן. קולגן הוא חומר שנוצר בגוף בתהליכי ריפוי. כמו כן אנרגיה אקוסטית מעודדת פירוק של משקעי סידן ברקמות שעברו הסתיידות. על ידי ייצור קולגן ניתן לבצע תהליכים של בניה ותיקון של רקמות. הקולגן החדש שנוצר במהלך הטיפול הוא חזק ודחוס יותר ומתארגן בצורה אורכית בהתאם למבנה הגיד. בזכות הטיפול ניתן לראות גם ירידה במדדי דם שמעידים על דלקת.
 • הפחתת כאבים- בזמן הטיפול בגלי הלם, מופרשים אנדורפינים. האנדורפינים מפחיתים את הכאבים שחש המטופל ולמעשה משבשים את שדר הכאב שמגיע למוח מהאזור הפצוע. טיפול בגלי הלם יכול לסייע בהפחתת כאבים החל מהטיפול הראשון וכמובן לאורך הטיפולים הנוספים.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו