טיפול בגלי הלם לגיד אכילס

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!


טיפול בגלי הלם לגיד אכילסגיד אכילס הוא החלק שמחבר בין שוק הרגל לכף הרגל. זהו הגיד הגדול ביותר, מבין הגידים בגוף, וגם זה הסובל מקרע בשכיחות גבוהה יותר מכולם.

דלקת בגיד אכילס נחשבת לנפוצה מאד ויכולה להופיע הן אצל נשים, הן אצל גברים, הן אצל ספורטאים והן אצל כאלה שאינם עוסקים בספורט. הטיפול המוצע במקרים של דלקת יכול להיות תרופתי – תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים, במקרים מסוימים גם ניתוח ואפשרות חדשנית אחרת – טיפול באמצעות גלי הלם.

מדוע זה קורה

גיד אכילס מקבל את אספקת הדם שלו מהשרירים הקרובים אליו ומהאזור המחבר אותו אל העצם. בחיבור שבין העצם לעקב, אותו חלק הנחשב לבעייתי מאד, תיתכן לעיתים בעיה באספקת הדם, שכן גם כך האספקה אליו מעטה יחסית.שאלה

עובדה זו הופכת אותו לפגיע יותר, הן לטראומות, הן לגירויים והן לשינויים ניווניים החלים ברקמותיו. מעבר לכך, ובמיוחד במהלך ריצה, מופעל על הגיד עומס רב, שהוא פי 10 ממשקל גופו של הספורטאי ויכול לגרום לפציעת ספורט.

זו גם הסיבה מדוע התופעה נפוצה מאד אצל ספורטאים, אבל לא רק. הסיבות לדלקת בגי אכילס יכולות להיות מאמץ מתפרץ, כמו ספירנט למשל, הגברת מהירות הריצה או המרחק באופן שאיננו הדרגתי, מבנה מסוים של כפות הרגליים, מחלות סיסטמיות שונות כמו סוכרת או בלוטת התריס וגם מחלות, שהטיפול בהן נעשה באמצעות סטרואידים, כמו זאבת, אסטמה ועוד.

כיצד זה בא לידי ביטוי

הסימפטומים הנלווים לדלקת בגיד אכילס הם כאבים, המופיעים לרוב לאחר מאמץ ומחמירים בהדרגה, נוקשות בגיד ובמיוחד לאחר ישיבה ממושכת או בשעות הבוקר וגם נפיחות. הכאב יכול להיות מקומי או מפושט ובמקרים חמורים יותר להימשך כמספר שעות גם לאחר הפעילות הגופנית עצמה.

האבחון

מכיוון שכאב בגיד אכילס יכול להיות לא רק כתוצאה מדלקת אלא גם כתוצאה מקרע חלקי או מקרע מלא של הגיד, חשוב לבצע אבחון מקיף כדי לזהות את מקור הבעיה. לרוב מבצעים בדיקת אולטרא סאונד, תוך התייחסות כמובן גם לתלונותיו של המטופל ולסימפטומים הנלווים לכך.

הטיפול בדלקת בגיד אכילס באמצעות גלי הלם

ישנם כיום מספר טיפולים שונים, המוצעים במקרים כאלה. הטיפולים השמרניים יהיו מנוחה או הפסקת הפעילות הגופנית, תרופות אנטי דלקתיות ותרופות משככות כאבים, מדרסים מיוחדים לצורך תמיכה בעקב, חבישה ייעודית ותרגילים פיזיותרפיים. אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות גלי הלם.

טיפול זה הוכח כטיפול יעיל מאד, בעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. הטיפול עצמו אורך כ – 20 דקות והוא חלק מסדרה של מספר מפגשים, בין 5 ל – 10. גלי ההלם משודרים לאזור הפגוע, לגיד אכילס, באמצעות מכשיר מיוחד. הם מעודדים את הגוף לייצר רקמות חדשות, משפרים את זרימת הדם ואת אספקת הדם לאזור הפגוע, ובכך גורמים לריפוי מוצלח ומהיר מאד. הם מפוררים הסתיידויות מקומיות במידה ויש ויוצרים אפקט שהוא אנטי דלקתי.

זהו טיפול יעיל מאד, שבמקרים מסוימים יכול להחליף את הניתוח. הוא איננו מלווה בתופעות לוואי או סכנות כלשהן והוא יכול להתאים לכל אחד. ישנם מטופלים, להם מומלץ לשלב את הטיפול בגלי הלם במקרים של דלקת בגיד אכילס, לצד טיפולים נוספים, כמו תרגילים פיזיותרפיים. כל זאת, כדי לספק מענה מקיף ומוצלח יותר.

מטופלים, שעברו את הטיפול לאחר שסבלו מהדלקת, מדווחים על שיפור משמעותי במצבם כבר לאחר הטיפול הראשון ובהמשך על ריפוי מוצלח יותר בהשוואה לכל טיפול אחר. טיפול זה מפחית גם את הסיכוי לחזרתה של הדלקת ומאפשר למטופל לחזור לתפקוד מלא ללא כל חשש.

גיד אכילס – האם השימוש בטכנולוגיית גלי ההלם לפתרון בעיות בגיס האכילס הוא שימוש חדש?

אנשים רבים שמתמודדים עם בעיות בגיד האכילס, להם מוצע שיטת הטיפול בגיד האכילס בעזרת גלי ההלם, נחשפים לפתרון הזה בגלי ההלם לראשונה בחייהם. אותם אנשים, תוהים האם מדובר למעשה האופן טיפול חדש, שמא מדובר למעשה על שיטת טיפול שהייתה קיימת בעולם כבר מספר רב של שנים. בדיוק בשביל זה, באנו לעשות לכם סדר בסוגייה זו. כדי להבין את התשובה לשאלה זו, עלינו להבין בין שני מושגים שונים – טכנולוגיית גלי ההלם מצד אחד, והשימוש בגלי ההלם לצרכים רפואיים, זאת לדוגמה עבור פתרון בעיות גיד אכילס מנגד.

הטכנולוגיה עצמה, של גלי ההלם, קיימת בעולם שנים רבות, ולא מדובר למעשה על המצאה של טכנולוגיה חדישה לגמרי. מאידך, ההשבה של טכנולוגיית גלי ההלם, ולקיחה שלה לעולם הרפואי, לעולם של פתרון בעיות אורתופדיות, וכיוצא בזאת – היא השבה שבוצע רק במספר השנים האחרונות. אולם, על אף שמדובר על פתרון רפואי חדש ובן זמננו, חוות הדעת וההמלצות הרפואיות שיש על השימוש בגלי ההלם עבור פתרון של בעיות אורתופדיות רבות, הן חוות דעת והמלצות חיוביות מאוד, כאשר מדברים כיום גם על אפס תופעות לוואי, ועל טיפול שלא מהווה כאב רב למי שעובר אותו.

טיפול בגלי הלם לפתרון של בעיות בגיד האכילס – כיצד הטיפול עשוי להיראות?

טיפול בגלי הלם לצורך פתרון של בעיות אורתופדיות שונות, זאת לדוגמת כאבים ובעיות גיד אכילס, הוא טיפול אשר לא נראה בצורה קבועה, והוא עתיד להשתנות בין מטופל למטופל. אולם, בכל המקרים מדובר על סדרת טיפולים, ולא על טיפול אחד וחד פעמי. לרוב, ניתן להרגיש את השיפור שחל במצב לאחר מספר טיפולים בודדים, ולא לאחר הטיפול הראשון.

אם אתם סובלים מבעיות, כאבים או משהו אחר שמרגיש או נראה כמו שינויים בגיד אכילס, יכול מאוד להיות שהבעיה שלכם תיפתר אחת ולתמיד באמצעות גלי הלם. בנוסף, לעתים גם ניתן לשלב טיפולים נוספים כמו למשל טיפולי פיזיותרפיה, תלוי כמובן בחומרת הבעיה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו