טיפול בגלי הלם לאבנים בכליות

תפסיקו לסבול!!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

 

איך נוצרות אבנים בכליות?

אבנים בכליות הן משקעים מוצקים שנוצרים בכליות או בדרכי השתן. הם מורכבים מחומרים שונים, כולל סידן, אוקסלט וחומצת שתן, וגודלם יכול לנוע בין גרגר חול לכדור גולף. אבנים בכליות עלולות לגרום לכאבים עזים ואי נוחות כשהן עוברות בדרכי השתן, והן יכולות גם להוביל לסיבוכים כמו דלקות בדרכי השתן ונזק לכליות. גלי הלם משתמשים בגלי זעזועים כדי לפרק אבנים בכליות לפיסות קטנות, כך שהן יכולות לעבור בקלות רבה יותר בדרכי השתן, ולצאת מהגוף. במהלך הטיפול, המנתח משתמש בצילומי רנטגן או בדיקת אולטרסאונד כדי לאתר במדויק את מיקום האבנים.

גלי קול באנרגיה גבוהה עוברים דרך הגוף מבלי לפגוע בו, ומפרקים את האבנים לפיסות קטנות, העוברות בדרכי השתן מחוץ לגוף בקללות רבה יותר מאשר אבן גדולה. ההליך נמשך כשעה, והמטופל עשוי לקבל חומר הרדמה או הרדמה מקומית. המנתח עשוי להשתמש בסטנט אם האבנים גדולות. סטנט הוא צינור קטן וקצר של רשת פלסטיק גמישה המחזיקה את השופכן פתוח, כך שפיסות אבנים קטנות יכולות לעבור מבלי לחסום את השופכן.

כיצד פועלים גלי קול לריסוק אבנים בכליות

Lithotripsy גלי הלם חוץ גופי (ESWL) הוא הליך לא פולשני המשתמש בגלי קול לריסוק אבנים בכליות. במהלך ההליך, המטופל שוכב על שולחן בזמן שמכונה שולחת גלי הלם בגוף כדי לפרק את האבנים לחתיכות קטנות. לאחר מכן ניתן להעביר חלקים קטנים אלה אל מחוץ לגוף דרך דרכי השתן. ישנם מספר יתרונות לשימוש בגלי קול לריסוק אבנים בכליות. ראשית, ההליך אינו פולשני, כלומר אין חתכים או חתכים בגוף. זה מפחית את הסיכון לזיהום וסיבוכים אחרים. בנוסף, זמן ההחלמה קצר בהרבה מאשר בשיטות כירורגיות מסורתיות, ויש פחות כאב ואי נוחות מעורבים.

טיפול בגלי הלם לאבנים בכליות

הסיבות לביצוע טיפול בגלי הלם לאבנים בכליות

הטיפול מבוצע על אדם שיש לו אבנים בכליות שגורמות לכאב או חוסמות את זרימת השתן. אבנים בגודל הנע בין ארבעה מילימטרים לשני סנטימטרים נחשבים כמועמדים הטובים ביותר לטיפול בגיל הלם. הטיפול עובד באופן הטוב ביותר לאבנים בכליות הממוקמות בחלק הסמוך לכליה. המנתח עשוי לנסות לדחוף את האבנים בחזרה לכליה עם מכשיר קטן ולאחר מכן משתמש בגלי הלם. סיום טיפול בגלי הלם לאבנים בכליות – הליך זה מבוצע באשפוז, והמטופל שב לביתו בתום הטיפול מבלי לשהות לילה בבית החולים. לאחר הטיפול בגלי הלם, שברי אבנים עוברים בשתן במשך מספר ימים וגורמים לכאב מתון. אם האבנים גדולות יותר, יתכן שיהיה צורך לשלב את הטיפול בגלי הלם עם טיפולים אחרים.

שיטת טיפול בגלי הלם לעומת ניתוח

מחקר שבדק את יתרונות וחסרות הטיפול בגלי הלם לאבנים בכליות לעומת ניתוח, הגיע לממצאים לפיהם 98% מהטיפולים בגלי הלם בוצעו על בסיס אשפוז, ללא צורך בהרדמה, ונמשכו בממוצע כחצי שעה. 96% מההליכים עם מכשיר לפתיחת השופכן בוצעו על בסיס אשפוז. 66% מהמשתתפים נזקקו להרדמה מקומית, 22% נזקקו להרדמה כללית, ו-12% סבלו מתופעות לוואי מההרדמה. הניתוח נמשך כחצי שעה בממוצע. הגיל הממוצע של שתי קבוצות הטיפול היה כחמישים.

תוצאות המחקר מצביעות על העובדות הבאות:

סילוק יעיל של האבנים בכליות 93% מקבוצת המשתתפים בטיפול בגלי הלם השיגו תוצאות של סילוק האבנים בכליות בתוך שלושה חודשים מסיום ההליך, בהשוואה ל-95% אחוזים מהמשתתפים שעברו תהליך אורטוסקופיה
טיפול בגלי הלם קצר יותר נדרש מפגש טיפול אחד בגלי הלם כדי להסיר אבנים בכליות בקרב 55% מקבוצת המשתתפים. 31% נזקקו לשני מפגשים, ו-13% נזקקו לשלושה מפגשים. כל הכשלים בטיפול בגלי הלם, שנצפו בקרב שבעה אחוזים מהקבוצה, טופלו בהצלחה באורטרוסקופיה
שיעורי נסיגה מועטים בקבוצת האורטרוסקופיה נמצא שיעור נסיגה של שמונה אחוזים וצורך בהליך אינטר אופרטיבי משלים בקרב 19%
שתי הקבוצות סבלו מתופעות לוואי בקבוצת המטופלים בגלי הלם, 15% סבלו מסיבוכים, שני שלישים מקבוצה זו קיבלו טיפולים לסיבוכים באמצעות הצבת סטנט לאחר פיתוח זיהום בכליות. מיקום סטנט נדרש בקרב 17% מקבוצת האורטרוסקופיה.
סיבוכים בטיפולי אורטרוסקופיה למעלה מ-19% מקבוצת האורטרוסקופיה חוו סיבוכים, כלל משתתף אחד שסבל מנקב קטן בשופכן
סיבוכים בקרב מטופלים עם אבנים גדולות בכליות המשתתפים שאצלם היו אבנים בכליות בגודל סנטימטר, ושטופלו בגלי הלם, סבלו פחות מסיבוכים והזדקקו פחות לטיפול חוזר או טיפול משלים, בהשוואה למשתתפים שטופלו באורטרוסקופיה.

החוקרים דיווחו שתוצאות אלו מראות בבירור שטיפול בגלי הלם צריך להיות בחירת הטיפול הראשונה לחולים עם אבנים בכליות בגודל סנטימטר או פחות, ושימוש במכשיר לפתיחת השופכן צריך להיות בחירת הטיפול הראשונה לחולים עם אבנים בכיות בגודל סנטימטר ומעלה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון
פיזיותרפיה וטיפול בגלי הלם – רמי גאון

מטפל ופיזותרפיסט ותיק בתחומו עם מעל 15 שנה, בהם הוא טיפל במאות מטופלים עם בעיות שונות ומאתגרות. בוגר לימודי תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה ומאז אני עושה כל שביכולתי לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלי.

חייגו עכשיו